فناوری اطلاعات

مایکروسافت سیستم سخت‌افزاری مورد نیاز برای اجرای ویندوز 10 را اعلام کرد

منبع: زومیت
ویندوز 10 دارای نسخه‌های متعددی است که حال مایکروسافت تمامی مشخصات و حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب هر کدام از نسخه‌های این سیستم عامل را اعلام کرده است.
 
 تقریبا زمان کمی تا عرضه‌ی رسمی ویندوز ۱۰ باقی مانده که با نزدیک شدن به این رویداد مایکروسافت تمامی ابهامات موجود را برطرف می‌کند. همان طور که اطلاع دارید ویندوز ۱۰ سیستم عاملی است که مایکروسافت قصد دارد با عرضه‌ی آن تمامی سخت افزارهای بازار را برعهده بگیرد. این سیستم عامل علاوه بر امکانات بیشتر، قابلیتی دارد که با حداقل سخت افزار نیز بر روی دستگاه‌ها اجرا می‌شود.
 
ویندوز ۱۰ دارای هفت نسخه‌ی رسمی به شرح زیر است:
 
Windows 10 Home
Windows 10 Pro
Windows 10 Mobile
Windows 10 Mobile Enterprise
Windows 10 Enterprise
Windows 10 Education
Windows 10 IoT Core
از بین همه‌ی این نسخه‌ها دو نسخه‌ی ویندوز ۱۰ موبایل و ویندوز ۱۰ دسکتاپ مهم‌ترین و رایج‌ترین هستند که مایکروسافت حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب این نسخه‌ها را اعلام کرده است.
 
حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب ویندوز ۱۰ موبایل
ویندوز ۱۰ موبایل دارای کمترین سخت افزار مورد نیاز برای نصب است که این مشخصات غیر قابل انتظار بود! برای این منظور حداقل حافظه‌ی رم ۵۱۲ مگا بایت برای نسخه‌ی ۳۲ بیتی ویندوز ۱۰ و یک گیگا بایت برای نسخه‌ی Windows 10 IoT Mobile. حداقل فضای ذخیره‌ سازی مورد نیاز ۴ گیگا بایت است. صفحه نمایش دستگاه‌ها هم ۸ اینچ با رزولوشن ۸۰۰ در ۴۸۰ و بالاتر است. تمامی دستگاه‌ها با قابلیت‌های تاچ و دارای تاچ پد نیز می‌توانند ویندوز ۱۰ را نصب کنند و همچنین دوربین  VGA نیز از دیگر مشخصات مورد نیاز هستند.
 
برای ارتباطات وایرلس نیز دستگاه‌ها حداقل باید ارتباطات 2G، 2.5G و 3G را داشته باشند اما ارتباط 4G اختیاری است. ارتباطات بلوتوث، رادیو و NFC از حداقل‌های مورد نظر به شمار نمی‌آیند.وای‌فای و A-GNSS حداقل ارتباطی است که باید دستگاه‌های موبایل‌ها داشته باشند اما برای دیگر دستگاه‌ها اختیاری است. البته دستگاه‌های موبایل حتما باید یکی از ارتباطات وای‌فای یا ارتباط مخابراتی داشته باشند. بهره‌گیری از دوربین جلویی، حافظه‌ی SD و شتاب‌سنج نیز اختیاری است. پردازنده‌ی مورد نیاز برای نصب ویندوز ۱۰ نیز اسنپ دراگون ۸۱۰، ۸۰۸، ۶۱۵، ۲۱۰ و چیپ‌ست اینتل X3 Sofia LTE است.
 
حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب ویندوز ۱۰ دسکتاپ
دستگاه‌هایی که نسخه‌ی دسکتاپ ویندوز ۱۰ را خواهند داشت حداقل باید دارای پردازنده‌ی یک گیگا هرتزی یا SoC باشند. همچنین حداقل حافظه‌ی رم مورد نیاز یک گیگا بایت برای نسخه‌ی ۳۲ بیتی و ۲ گیگا بایت برای نسخه‌ی ۶۴ بیتی است. علاوه بر این کمترین فضای داخلی مورد نیاز ۱۶ و ۲۰ گیگا بایت به ترتیب برای نسخه‌های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی است. کمترین رزولوشن مورد نیاز نیز ۸۰۰ در ۶۰۰ با ۸ اینچ سایز صفحه نمایش است. تاچ پد، دوربین‌ها، اسپیکرها و قلم دیجیتالی برای استفاده در ویندوز ۱۰ اختیاری هستند.
 
تمامی ارتباطات مخابراتی در ویندوز ۱۰ دسکتاپ از جمله 2G، 2.5G و 3G و همچنین 4G، بلوتوث و ارتباطات وای‌فای، A-GNSS، رادیو و NFC اختیاری هستند اما دستگاه‌ها حتما باید یکی از ارتباطات مانند وای‌فای یا اترنت را داشته باشند. به طور مشابه تمامی حسگرها، شتاب سنج و سنسورها در ویندوز ۱۰ دسگتاپ اختیاری است.
 
نکته‌ای که قابل توجه است حداقل مشخصات و سخت افزار مورد نیاز برای نصب ویندوز ۱۰ موبایل است. زیرا برخی از این مشخصات حتی کمتر از سخت افزار مورد نیاز برای نصب ویندوز ۸.۱ است.

​​