فناوری اطلاعات

نامه شدیداللحن مدیرعامل موزیلا به مدیرعامل مایکروسافت

منبع: دیجی کالا
مدیرعامل موزیلا در نامه‌ای سرگشاده به اقدام مایکروسافت در دشوارکردن فرایند پیش‌فرض‌سازی برنامه‌ها در ویندوز 10 انتقاد کرده است.
 
مایکروسافت در ویندوز 10 تنظیمات مربوط به برنامه پیش‌فرض (Default App) را تغییر داده و به همین دلیل برای تنظیم برنامه دلخواه مدیریت ایمیل، تقویم و مرورگر خود باید مراحل بیشتری را طی کنید. 
 
این تغییر یعنی برنامه‌هایی مانند کروم و فایرفاکس نمی‌توانند طی نصب، خود را به عنوان برنامه پیش‌فرض به سیستم معرفی کنند. موزیلا به عنوان صاحب فایرفاکس از این تغییر راضی نیست و در نامه‌ای از مایکروسافت خواسته که "این حرکت سلطه‌جویانه برای محدودسازی انتخاب کاربران ویندوز 10" را متوقف کند.
 
«کریس بیرد» در این نامه سرگشاده نگرانی‌های خود را با ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت مطرح کرده است. به گفته وی " در ویندوز 10 باید دو برابر بیش از ویندوزهای قبلی زمان صرف کلیک‌کردن ماوس و اسکرول بین تنظیمات ویندوز کرد تا برنامه‌ای را به صورت پیش‌فرض به ویندوز معرفی کرد." بیرد اعتقاد دارد که این فرایند برای کاربران "گیج‌کننده و دشوار" است.
 
موزیلا حتی ویدیویی (لینک آپارات) نیز ساخته که نحوه تنظیم فایرفاکس به عنوان مرورگر پیش فرض را در ویندوز 10 نمایش می‌دهد.
 
در ویندوز 10 پس از نصب کروم یا فایرفاکس، یک پنجره پاپ‌آپ باز می‌شود که در آن دکمه‌ای برای تنظیم پیش‌فرض آن‌ها وجود دارد. در ویندوزهای 7 و 8.1 زدن این دکمه برای پیش‌فرض‌شدن کافی بود. اما در ویندوز 10 پس از کلیک بر روی این دکمه وارد صفحه تنظیمات می‌شوید و در آنجا باید در بخش نرم افزارهای مرورگر پیش‌فرض، بر روی مرورگر دلخواه خود کلیک کنید.
 
استدلال مدیرعامل موزیلا منصفانه به نظر می‌رسد. فرایند پیش‌فرض‌سازی در ویندوز 10 زمان‌بر و برای بسیاری از کاربران (مخصوصا غیرانگلیسی‌زبانان) گیج‌کننده است. اما ممکن است موزیلا به چند دلیل، این فرایند را اعمال کرده باشد. بسیاری از برنامه‌های مخرب در مکانیزم ویندوز 7 یا 8.1 می‌توانستند تنظیمات پیش‌فرض را تغییر دهند که از لحاظ امنیتی مشکلاتی را ایجاد می‌کرد. مهم‌تر اینکه، مایکروسافت با این سیاست از پیش‌فرض‌بودن مرورگر جدیدش، Microsoft Edge در ویندوز 10 مطمئن خواهد بود و تعداد زیادی از کاربران را از خیر نصب مرورگرهای دیگر می‌گذراند.
 
موزیلا می‌گوید در این رابطه با فایرفاکس تماس‌هایی را برقرار کرده است، اما "نتیجه مثمر ثمری نداشته است". بنابراین موزیلا ناگزیر به نوشتن نامه ای سرگشاده شده است. در سال 2012 و همزمان با تغییراتی که در مرورگر ویندوز RT نیز ایجاد شد، موزیلا نگرانی خود را از این اقدام مایکروسافت اعلام کرده بود.
 
بیرد در نامه خود نوشته است: "ما جدا از شما می‌خواهیم که در تاکتیک‌های کسب و کار خود تجدیدنظر کنید و بار دیگر به تصمیم کاربران و تجربه دلخواه آنلاین آن‌ها احترام بگذارید. خواهش می‌کنیم که به کاربران خود حق انتخابی را که در ویندوز 10 سزاوار آن هستند، بدهید."
 
مایکروسافت هنوز به این نامه واکنشی نشان نداده است.

​​