لوازم جانبی

فناوری جدید تشخیص ابولا بدون آزمایشگاه را ممکن کرد

بیماری ابولا که جان چندین نفر را تاکنون گرفته است و پزشکان ابتلا به آن را مساوی مرگ می‌دانند، به زودی از طریق فناوری‌های پیشرفته مهار می‌شود.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، روش جدیدی که محققان کالیفرنیا ارایه کرده‌اند، ویروس ابولا را به طور متفاوت شناسایی می‌کند و به پزشکان امکان می‌دهد به جای آنکه نشانه‌های بیماری را به آزمایشگاه‌های تخصصی انتقال دهند، در لحظه بتوانند آن را تشخیص دهند.

این روش جدید می‌تواند در مناطق غربی آفریقا که قطب اصلی شیوع ابولا محسوب می‌شود، اهمیت زیادی داشته باشد. بیماری ابولا بیش از یک دهه در غرب آفریقا وجود داشته است و هم‌اکنون به یک اختلال همه‌گیر تبدیل شده است.

سیستم جدید مبتنی بر دو تراشه هوشمند ساخته شده است. یک تراشه میکروسیال برای ذخیره و آماده‌سازی نمونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و تراشه نوری هم ملکول‌ها را به صورت جداگانه شناسایی می‌کند تا ویروس ابولا بین آنها تشخیص داده شود.

آزمایش‌های اولیه نشان داد که روش مذکور بسیار کارآمد است و بدون حضور آزمایشگاه‌های تخصصی و بررسی‌های آزمایشگاهی هم می‌تواند ویروس ابولا را شناسایی کند.


​​