امینت

شناسایی ویروس جدیدی که امنیت دستگاه را ارتقا می‌دهد

کارشناسان از شناسایی یک ویروس رایانه‌ای خبر دادند که به جای ضعف دستگاه، باعث تقویت امنیت آن می‌شود. این ویروس هزاران دستگاه مبتنی بر سیستم اینترنت اشیا (IoT) و روترهای خانگی را آلوده کرده است و به گفته شرکت سیمانتک،‌ تاثیرات عجیبی برجا گذاشته است.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این شرکت امنیتی اعلام کرد ویروس مذکور با نام Linux.Wifatch شناخته می‌شود و پس از آنکه دستگاه مورد نظر را آلوده می‌کند، سپس امنیت آن را به صورت خودکار ارتقا می‌دهد.

ویروس Linux.Wifatch به صورت پیش‌فرض شبکه دستگاه‌های مبتنی بر معماری ARM را مورد هدف قرار می‌دهد که از جمله آنها می‌تواند به دستگاه‌های اینترنتی و روترهای خانگی اشاره کرد. سپس این ویرویس به‌روزرسانی‌های امنیتی را در اختیار می‌گیرد و به صاحب دستگاه هشدار می‌دهد رمز عبور خود را به‌روز کند.

سیمانتک اعلام کرد که ویرویس جدید نخستین بار در سال 2014 میلادی شناسایی شد. ولی پس از آن با انجام تحلیل‌های گسترده‌تر مشخص شد نمونه‌های دیگری از آن ارایه شده است. از آنجایی که این ویروس یک رفتار غیرمتعارف نشان می‌دهد، نرم‌افزارهای امنیتی نمی‌توانند آن را شناسایی کنند.

«ماریو بالانو» مدیر مهندس امنیتی سیمانتک در این خصوص توضیح داد: «این نخستین باری است که ما یک ویروس را با قابلیت افزایش امنیت دستگاه شناسایی می‌کنیم. این ویروس با هر هدفی که فعالیت می‌کند، می‌بایست مراقب فعالیت‌های آن باشیم».


​​