باندپهن

افزایش سرعت انتقال داده در فیبرهای نوری

محققان دانشگاه نیویورک، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دانشگاه گلاسگو، و شرکت Corning Incorporated با کمک یکدیگر روشی ارایه کردند تا سرعت انتقال داده در فیبرهای نوری را افزایش دهند و از این طریق بتوانند سیستم‌های مرکزی پشتیبان اینترنت را تقویت کنند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، «جُوانی میلیونه» یکی از محققان حاضر در این پروژه گفت: «سرعت فیبرهای نوری به نحوه چرخش داده‌ها بستگی دارد و مبتنی بر آن تغییر می‌کند. داده‌های مختلف در بسته‌ها و به اشکال مختلف رد و بدل می‌شوند. استاندارد فیبرهای نوری به گونه‌ای تعریف شده است که داده‌های غیرپیچشی را انتقال می‌دهد. ولی در بررسی جدید روشی ارایه شده است که در فیبرهای نوری می‌توان از داده‌های پیچشی با سرعت انتقال بالا استفاده کرد».

محققان برای آنکه با روش ویژه پیچشی خود سرعت انتقال داده‌ها را افزایش دهند، از تکنیک ارتباطات رادیویی استفاده کردند و چند دستگاه تلفن همراه و روتر Wi-Fi که به صورت معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد را به کار بردند. بررسی جدید نشان داد که با همین دستگاه‌های معمولی هم می‌توان داده‌ها را در فیبرهای نوری سریع‌تر از قبل رد و بدل کرد.

محققان در آزمایش عملی خود موفق شدند چهار جریان داده مبتنی بر  چهار بسته نوری را در فاصله 5 کیلومتری مبتنی بر استاندارد فیبرهای نوری انتقال دهند. دانشگاه گلاسگو برای این آزمایش دستگاهی را درست کرد که می‌توانست بسته‌های جدگانه نوری را یکپارچه کند و آنها را در قالب منشور در اختیار بگیرد.

پروفسور «رابرت آلفانو» مدیر این تحقیقات گفت: «این فناوری جدید راهکاری را در اختیار ما قرار می‌دهد که نیاز روز افزون کاربران به داده را برطرف می‌کند. بر این اساس شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و یوتیوب می‌توانند سریع‌تر از قبل محتویات خود را در اختیار کاربران قرار دهند».


​​