فناوری اطلاعات

تغییر سیاست مایکروسافت درباره OneDrive

منبع: دنیای اقتصاد
حدود یک‌سال پیش بود که مایکروسافت با اعلام خبر عرضه فضای ابری بدون‌ محدودیت در قالب سرویس OneDrive برای تمامی ثبت‌نام‌کنندگان آفیس 365، یک خط و نشان اساسی برای رقیبان خود کشید. اما حالا به‌نظر می‌رسد خبری از این فضای بدون محدودیت نخواهد بود.
 
همان‌طور که می‌دانید وان‌درایو یکی از سرویس‌های ابری است که در بطن تجربه ارائه شده در قالب ویندوز جدید قراردارد. مایکروسافت تلاش و تبلیغات زیادی را برای رقابت با سرویس‌هایی مانند دراپ‌باکس و گوگل درایو انجام داده و به‌نظر می‌رسد در این راستا موفقیت‌های چشمگیری هم به‌دست آورده است. در اختیار داشتن فضای مجازی بدون محدودیت در قالب اشتراک ارزان‌قیمت ماهانه که کلیه برنامه‌های مجموعه آفیس را هم پیش روی شما قرار می‌دهد معامله‌ای خوب برای کاربران به‌نظر می‌رسد. معامله‌ای که وقتی سرویس عرضه شده از سوی غول دنیای تکنولوژی، مایکروسافت پشتیبانی شود، به راحتی نمی‌توان دست رد به سینه آن زد. 
 
با این اوصاف به‌نظر می‌رسد این پیشنهاد، بیش از اندازه شیرین بوده است! یا اینکه مسوولان مایکروسافت تصور نمی‌کردند کاربران از این فضای بدون محدودیت استفاده چندانی کنند. موضوعی که حالا اتفاق افتاده و بنابر پست منتشر شده در وبلاگ OneDrive، برخی حساب‌های کاربری وان‌درایو مملو از فیلم‌هایی با کیفیت بالا است. به‌طور‌ ویژه، مایکروسافت به حسابی اشاره می‌کند که 74 ترابایت فایل در آن قرار گرفته بود. 
 
اگرچه به‌سادگی نمی‌توان از کنار اشغال حجم یادشده گذشت، اما به هر حال کاربران در انتظار حذف محدودیت در این سرویس بودند از سوی دیگر وان‌درایو شرایط استفاده‌ای دارد که در صورت تخلف کاربران از این شرایط، این شرکت می‌توانست حساب‌های کاربران خاطی را غیرفعال کند. از سوی دیگر، اگرچه اکثر کاربران تنها به چند گیگابایت فضا از این سرویس نیاز دارند، اما شرایط ارائه شده از سوی مایکروسافت باعث می‌شد هیچ دغدغه‌ای از محدودیت‌های احتمالی حجمی برای افراد وجود نداشته باشد. 
 
بدنیست بدانید که تنها سرویس استفاده نامحدود نیست که در قالب سیاست‌های جدید مایکروسافت فدا شده است و این شرکت پاداش 15 گیگابایتی همگام‌سازی تصاویر که کاربران در صورت فعال‌کردن قابلیت آپلود خودکار از گوشی هوشمند به وان‌درایو، دریافت می‌کردند را نیز غیرفعال کرده است. مایکروسافت در مقابل اما با ارزان کردن قیمت فضای‌ ذخیره‌سازی ابری، اقدام به حذف طرح‌های 100 و 200 گیگابایتی خود کرده است. طرح‌های غیررایگان وان‌درایو حالا حداقل به 50 گیگابایت می‌رسند که هزینه 99/  1 دلار به‌صورت ماهانه را برای کاربران خواهند داشت. مطمئنا پرداخت چیزی در حدود دو دلار در ماه هزینه زیادی نیست اما این حجم، نصف فضای ذخیره‌سازی ابری است که گوگل در قبال پرداخت این مبلغ در اختیار شما قرار خواهد داد. 
 
از سوی دیگر مایکروسافت حساب‌های رایگان وان‌درایو را حالا در حالت پایه 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی قرارداده است. در واقع در صورتی که شما امتیاز یا پاداشی گرفته بودید (به‌عنوان مثال امتیاز به خاطر حضور در این فضای ابری از ابتدای راه‌اندازی آن) تمامی آنها منتفی شده و فضای ذخیره‌سازی شما در حالت 5 گیگابایتی قرارخواهد گرفت. 
در صورتی که شما در حال حاضر فضایی بیشتر از میزان یادشده را اشغال کرده‌اید، مایکروسافت ایمیل‌هایی را درخصوص روند بازگردانی یا جابه‌جا‌یی اطلاعات برای شما ارسال خواهد کرد اما اجباری شدن این جابه‌جایی‌ها از اوایل سال 2016 عملی خواهد شد.

​​