لوازم جانبی

ساخت صفحه‌کلید لاستیکی با انعطاف بالا و قابلیت‌های کششی

محققان دانشگاه آوکلند صفحه‌کلید تخت، انعطاف‌پذیر و کششی تولید کردند که بدنه آن از نوعی لاستیک موسوم به الاستومر دی‌الکتریک ساخته شده است.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این محققان نتایج فعالیت جدید خود را در آخرین شماره نشریه بین‌المللی مواد و سازه‌های هوشمند به چاپ رساندند.

«دانیل زو» یکی از این محققان که گزارش نهایی مربوط به این محصول را در نشریه مذکور منتشر کرد، در این خصوص توضیح داد: «دنیایی را تصور کنید چیزی را در آن دور می‌اندازید و این اتفاق نه تنها ضرری در پی ندارد، بلکه مزایایی را هم به همراه می‌آورد. این مزایا همان چیزی است که ما در دستگا‌ه‌های لاستیکی از آن بهره‌مند می‌شویم. ما با این مواد توانسته‌ایم نوعی لاستیک انعطاف‌پذیر با قابلیت کشش زیاد تولید کنیم».

صفحه کلید جدید ساختار چندلایه دارد که البته در سیستم داخلی خود دو لایه حسگر هوشمند را با قابلیت چرخش تا زاویه 90 درجه شامل می‌شود. این سیستم باعث شده است تا اجزای مکانیکی صفحه‌کلید بتوانند سیستم الکتریکی مجزا داشته باشند و امکان خم و راست کردن دستگاه برای کاربر فراهم شود.

کاربر در مجموع می‌تواند این صفحه‌کلید را در 9 جهت مختلف بچرخاند و به تناسب آن حسگرهای هوشمند صفحه‌کلید هم حرکت می‌کنند.

زو در ادامه گفت: «مزیت اصلی صفحه‌کلید ما این است که تمام قطعات روی یک لایه باریک از لاستیک مستقر شده‌اند که به جز داشتن وزن و ضخامت کم، کاربر به راحتی می‌تواند آن را دور هر شیئ دیگری بپیچد. این محصول همچنین می‌تواند در قالب یک صفحه هوشمند برای دریافت حرکات بدن انسان مورد استفاده قرار گیرد تا ورزشکاران، متخصصان گرافیک، پزشکان و دیگر مشاغل از آن بهره ببرند».


​​