لبه تکنولوژی

رسیدن به موقع به پرواز با روبات اسپنسر

منبع: دنیای اقتصاد
یک شرکت هلندی موفق به ساخت یک روبات چند زبانه به نام Spencer شده که برای هدایت مسافران در فرودگاه‏ ها استفاده می‏شود.
این پروژه که توسط شرکت هواپیمایی هلندی KLM راه ‏اندازی شده، راهی برای کاهش هزینه ‏هایی است که مسافران در مواقع از دست دادن پروازهای خود به‌دلیل گم شدن، متحمل می‏شوند. در حال حاضر محققان و تجار در پنج کشور اروپایی مشغول توسعه این روبات هستند.
 
اسپنسر حامل داده ‏های نقشه فرودگاه است و قادر به تعیین مکان فعلی خود از طریق ترکیبی از حسگرهایی مانند شتاب‏ سنج و لیزر‏های محدوده ‏یاب است. این روبات از این ویژگی‏ها برای اجتناب از برخورد با اشیا و ارزیابی نزدیکی خود به نشانه‏ های شناخته شده در مسیر خود استفاده می‏کند. این روبات همچنین با مقایسه نشانه‏ های شناسایی شده با اطلاعاتی که در نقشه دارد، قادر به مکان‏یابی خود است.سرعت زیاد عبور و مرور موانعی مانند انسان‏ها نمی‏تواند مشکل عمده ‏ای برای اسپنسر محسوب شود، درحالی‌که یکی از مشکلاتی که این روبات با آن مواجه است، برخورد با موانعی است که زودگذر هستند اما برای روبات جنبه دائمی دارند، مانند چرخ‏های باربری که در گوشه و کنار فرودگاه پارک شده ‏اند.
 
این قضیه‏ ای است که در کنار اطمینان حاصل کردن از اینکه روبات قادر به درک رفتار و عمل انسان است یا خیر، هنوز هم در حال پیگیری است. این کار مستلزم این است که روبات در اطراف گروهی از مردم بچرخد و آنها را تا زمانی که مطمئن شود او را دنبال می‏کنند، ردیابی کند.قرار است این روبات طی یک دوره یک هفته‏ ای از روز 30 نوامبر(نهم آذر) در فرودگاه بین ‏المللی شیفول آمستردام مورد ارزیابی قرار بگیرد و آزمایش بزرگ‌تر آن در ماه مارس انجام خواهد شد.این فناوری در نهایت می‏تواند در همه روبات‏هایی که نیاز به تعامل با انسان دارند، از جمله روبات‏هایی که از سالمندان در خانه‏ های آنها مراقبت می‏کنند، اعمال شود.

​​