لبه تکنولوژی

نمایشگر پوششی هوشمند که روند بهبود زخم را نشان می‌دهد

منبع: ایسنا
گروهی از محققان ایرلندی و هلندی موفق به ساخت نمایشگر پوششی هوشمند برای ارسال اطلاعات بی‌سیم وضعیت زخم و روند بهبود آن شدند.
 
نمایشگر پوششی زخم موسوم به DermaTrax می‌تواند با ارسال وضعیت زخم و روند بهبود آن به پزشکان در کنترل سلامتی بیماران کمک کند.
 
محققان در مورد عملکرد مانیتور زخم اظهار کردند: در این مانیتور از حسگرهای مختلفی مثل حسگر دما، رطوبت و میزان اسیدیته زخم استفاده شده که به پزشکان کمک می‌کند تا بدون برداشتن بانداژ وضعیت زخم را بررسی کنند.
 
دکتر جورن وان‌دن، متخصص برنامه‌ریزی رایانه‌ای از موسسه تحقیقات پزشکی فلمینگ ایرلند اظهار کرد: تحقیقات ما بر روی ساخت مانیتور مجهز به حسگرهای دقیق پزشکی در یک لایه انعطاف‌پذیر انجام گرفت که در نهایت نتیجه مورد نظر حاصل و مانیتور دقیق و انعطاف‌پذیر زخم ساخته شد.
 
وی در ادامه افزود: یکی از فعالیت‌های انجام گرفته ساخت چسب‌زخم‌های مجهز به واحدهای اندازه‌گیری شاخص‌های حیاتی مثل دما و ضربان قلب از طریق پوست است.
 
محققان معتقدند که زخم‌های مزمن در صورت رسیدگی کمتر به سرعت به تهدیدی بزرگ برای سلامتی تبدیل می‌شوند.
 
دکتر کونور ماهونی، محقق اصلی این پروژه اظهار کرد: هزینه رسیدگی به زخم‌های مزمن در بیمارستان‌ها بسیار زیاد است، به عنوان مثال در بریتانیا هزینه درمان و رسیدگی لازم به 200 هزار نفر در سال بیشتر از چهار میلیارد پوند است.

​​