تلفن همراه

90 درصد کودکان زیر 2 سال قفل گوشی لمسی را باز می‌کنند

مطالعه جدیدی که نتایج حاصل از آن در آخرین شماره از نشریه «بایگانی بیماری‌های کودکی» متنشر شد این مسئله را نشان داد که کودکان دو ساله در زمینه استفاده از نمایشگرهای لمسی مهارت قابل ملاحظه‌ای دارند، به راحتی می‌توانند قفل دستگاه موبایلی را باز کنند، و قابلیت‌های داخلی گوشی هوشمند یا رایانه‌ لوحی را جست‌وجو کنند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محققان در پایان بررسی جدید به این نتیجه رسیدند که سطح تعامل کودکان با دستگاه موبایلی بستگی به نوع ابزارهای موجود در دستگاه دارد و در هر صورت، فناوری می‌تواند در تربیت و نحوه شکل‌گیری شخصیت کودکان امروزی تاثیر قابل ملاحظه برجا بگذارد.

در این بررسی یک نظرسنجی جامع از والدینی انجام شد که کودکان آنها در سنین 12 ماهگی تا 3 سالگی به سر می‌بردند. این والدین به 82 سوال پاسخ دادند و در پایان مشخص شد بخش اعظم این کودکان به دستگاه‌های الکترونیکی موبایلی مبتنی بر نمایشگر لمسی دسترسی داشتند.

از این والدین سوال شد کودکان آنها در هر روز چه میزان از نمایشگر لمسی استفاده می کنند و آیا فرزندان‌شان می‌توانند به تنهایی قفل دستگاه موبایلی را باز کنند و وارد صفحه به‌خصوص شوند یا عکس‌های خانوادگی را باز کنند. بیشتر از 90 درصد این والدین پاسخ دادند که فرزندان آنها به راحتی این اقدام را انجام می‌دهند و باز کردن قفل دستگاه موبایلی برای آنها هیچ مشکلی ندارد.

 از این والدین همچنین در مورد بارگذاری بازی یا ابزار ویژه متناسب با گروه سنی فرزندان‌شان سوال شد. در پایان 57 درصد آنها اعلام کردند که چنین ابزارهایی را روی گوشی خود نصب کرده‌اند تا کودکان 20 تا 30 ماهه آنها بتوانند از دستگاه موبایلی با لذت بیشتر استفاده کنند.

علاوه بر این، 87 درصد والدینی که دستگاه موبایلی مجهز به نمایشگر لمسی داشتند اعلام کردند که کودک آنها روزانه حداقل 15 دقیقه از گوشی هوشمند یا رایانه لوحی آنها استفاده می‌کنند و 62 درصد آنها هم اظهار داشتند که ابزارهای کاربردی ویژه را در اختیار فرزندان‌شان می گذارند.


​​