اپراتورها

راه‌اندازی آزمایشي خدمات 5G در روسیه از سال 2018

شرکت مخابراتی Mobile TeleSystems روسیه که با نام MTS هم شناخته می‌شود از شروع همکاری‌های جدیدی با شرکت اریکسون خبر داده است است تا بر این اساس دور جدیدی از تحقیقات و استقرار نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی موسوم به 5G در کشور روسیه آغاز شود.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بر اساس این همکاری‌ها قرار است در جریان جام جهانی فوتبال 2018 روسیه خدمات مبتنی بر شبکه مخابراتی 5G به صورت آزمایشی در منطقه برگزاری بازی‌ها ارایه شود.

اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد سال 2020 میلادی نخستین استاندارد رسمی برای شبکه مخابراتی 5G را ارایه می‌دهد.

بر اساس قرارداد همکاری مذکور این دو شرکت موظف شدند همکاری‌های لازم را در مورد استفاده از فرکانس‌ها و طیف باند مخابراتی با مراکز قانونگذار مخابراتی به عمل آورند. در طرح آزمایشی سیستم‌های LTE-U (LTE-Unlicensed) و LAA (Licensed-Assisted Access) را به صورت همزمان مورد استفاده قرار می‌دهد تا امواج رادیویی LTE را در طیف 5 گیگاهرتری مورد استفاده قرار دهد و امکان دسترسی به خدمات اینترنتی آن مبتنی بر شبکه بی‌سیم Wi-Fi هم فراهم شود.

آزمایش‌های اولیه روی این سیستم مبتنی بر فناوری Lean Carrier اریکسون انجام می‌شود تا امکان استفاده از خدمات 5G فراهم شود. این راهکار ترافیک سیگنال‌ها میان گیرنده و فرستنده را هدایت می‌کند و برنامه‌ریزی برای شبکه داده را آسان می‌سازد.


​​