تجارت الکترونیک

تازه‌ترین آمار شرکت پست از میزان خرید ایرانی‌ها از ٢ سایت معتبر آمریکایی در ٣ ماه: ١٠‌ هزار خرید از آمازون و eBay

مدیرعامل شرکت پست ایران، در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود به‌زودی امکان خرید از آمازون و eBay برای کاربران ایرانی فراهم خواهد شد.
 
حسین مهری دراین‌باره گفته بود: این نهاد با مشارکت بخش خصوصی به بحث خرید از فروشگاه‌های اینترنتی خارجی ورود پیدا کرده است. به گفته مهری درحال‌حاضر شرکتی با فروشگاه eBay قرارداد بسته است و از مهرماه خرید از این فروشگاه برای ایرانیان ممکن می‌شود. همچنین شرکتی دیگر نیز با علی‌بابا و آمازون به تفاهم رسیده و امکان خرید و تحویل سفارش از این دو مجموعه نیز به‌زودی برای کاربران ایرانی فراهم می‌شود. پس از اظهارات مدیرعامل شرکت پست، شرکت یاتا (نامی همانند انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی IATA) که در جست‌وجوی گوگل از آن به عنوان اپراتور جدید پستی یاد شده، اعلام کرد در یک همکاری با شرکت پست از یک طرف و احتمالا قراردادی با eBay و آمازون امکان خرید از این سایت‌ها را با کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب فراهم می‌کند.
در‌این‌باره مدیرکل سرویس‌های نوین پست در گفت‌وگو با سایت آی‌تی ایران، بیان کرده شرکت پست چندسالی است فعالیت در بخش تجارت الکترونیک را پیگیری می‌کند، اما دراین‌باره با یک شرکت داخلی فعال در بخش خصوصی قراردادی بسته‌ایم. این شرکت علاقه‌مند به فعالیت در بازار تجارت بین‌المللی بود. در این طرح برندمان را وسط گذاشتیم و از این شرکت برای شروع فعالیتش حمایت کردیم. او درباره علت انتخاب این شرکت افزوده است: این شرکت چند سال پیش بررسی روی این موضوع را شروع کرد و خودش به ما پیشنهاد فعالیت در این زمینه را ارائه کرد.
 
فقط هم متمرکز بر این بحث نیست و این شرکت شریک تجاری ما در حوزه‌های الکترونیکی مانند پست الکترونیک مستقیم نیز هست. او درباره ورود کالاهای خارجی خریداری‌شده از طریق وب‌سایت‌های آمریکا گفته است: هر نوع کالا از پوشاک گرفته تا کالاهای الکترونیکی امکان ورود به کشور را دارند. هر محصولی که در سایت یاتا دیده می‌شود ممنوعه نیست. جلوی فروش کالاهای ممنوعه سایت‌های خارجی را که طبیعتا با ضوابط کشور ما نمی‌خواند از همان ابتدا می‌گیریم. تمام جنس‌های موجود در این سایت‌ها در صورتی که جزء کالاهای ممنوعه نباشند، قابل مشاهده و خرید از سوی کاربران ایرانی است. البته در فاز اول، همه محصولات این سایت‌های بین‌المللی قابل مشاهده و خرید برای کاربران نیست و نیاز به هماهنگی با وزارت ارشاد، گمرک و سایر نهادهای ذی‌ربط است. حال با گذشت چهار ماه از وعده مدیرعامل شرکت پست، او اینک به ارائه آماری از میزان خرید آنلاین ایرانی‌ها از دو فروشگاه معتبر جهانی پرداخته است.
 
به گفته حسین مهری آمار خرید ایرانی‌ها از فروشگاه‌های اینترنتی eBay و آمازون حدود ۱۰‌ هزار خرید در سه ماه گذشته بوده است. او در گفت‌وگو با مهر ادامه داده: شرکت پست با وجود یک واسطه به عنوان مجری طرف قرارداد با پست، در حال ارائه این سرویس است. بنابر اظهارات او هم‌اکنون ایرانی‌ها می‌توانند از این سایت‌ها خرید انجام دهند و هیچ‌گونه منعی وجود ندارد. به دلیل تحریم‌های بین‌المللی و از آنجایی که حواله‌کرد ارزی از ایران ممکن نبود شرکت پست در قراردادی با شرکت «یاتا» اقدام به ایجاد این درگاه کرده است؛ به این ترتیب خریداران ایرانی هر کالایی که بخواهند می‌توانند از این دو سایت خریداری کنند و از طریق پست در ایران دریافت کنند.
 
او ادامه می‌دهد: هم‌اکنون از حدود هشت ‌میلیون کالای موجود در سایت eBay حدود دو ‌میلیون کالا امکان ورود به ایران را دارد و امکان خرید کالاهای غیرمجاز وجود ندارد. در این درگاه به طور کل ممنوعات حذف شده است و سایر کالاها امکان ورود به ایران را از طریق پست خواهند داشت. او می‌گوید: ایرانی‌ها هزینه کالا را به صورت ریالی پرداخت می‌کنند و از طریق نمایندگی شرکت پست، این هزینه تبدیل به ارز شده و کالای خریداری‌شده از طریق پست وارد ایران می‌شود. هزینه این سرویس با توجه به قیمت کالا، هزینه گمرک و مدت زمان متفاوت خواهد بود و تعرفه‌های آن بر روی سایت پست قرار دارد.
 
به گفته او همچنین در نظر است، روی درگاه «یاتا» امکان فروش محصولات ایرانی را برای خارج از کشور قرار دهیم تا شهروندان ایرانی خارج از کشور یا سایر شهروندان خارجی بتوانند محصولات معتبر ایرانی را از ایران خرید کنند و از طریق پست در کشور خود دریافت کنند.

​​