فناوری اطلاعات

امنیت، مانع رشد فناوری اینترنت اشیا

منبع: دنیای اقتصاد
امروزه امنیت به یکی از مولفه‌های مهم تصمیم‌گیری افراد برای استفاده از فناوری‌های نوین تبدیل شده است. این موضوع در مورد دیوایس‌های اینترنت اشیا (IoT) نیز مصداق دارد.
 
پژوهش‌های اخیر شرکت اکسنچر (Accenture) نشان می‌دهد یکی از دلایل اصلی عدم رونق و فروش دستگاه‌های IoT، نگرانی‌های مربوط به مسائل امنیتی است.  این تحقیق بین ماه‌های اکتبر و نوامبر سال ۲۰۱۵ و با نظرسنجی از ۲۸ هزار مصرف‌کننده در ۲۸ کشور مختلف صورت گرفته است. بر اساس این گزارش، ۴۷ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند مقوله حریم خصوصی و امنیت، یک مانع اصلی در راه استفاده از محصولات IoT به شمار می‌رود. 
 
قیمت و دشواری استفاده نیز دو فاکتور دیگری است که روند استفاده از فناوری‌های نوین را کند و چالش‌انگیز می‌سازد. Lysa Myers محقق امنیتی شرکت ESET می‌گوید فروشندگان IoT از طریق ایجاد امنیت می‌توانند یک فرصت طلایی برای تاثیرگذاری بر نگاه مصرف‌کنندگان به وجود آورند. در پژوهش اکسنچر مشخص شد کاربرانی که از رویدادهای مربوط به جدیدترین رخنه‌های امنیتی باخبر هستند، تمایل کمتری به استفاده از دستگاه‌های IoT نشان می‌دهند. از این عده، ۱۸ درصد گفته‌اند تا زمانی که امنیت بهتری فراهم نشود، استفاده از این دیوایس‌ها را متوقف می‌کنند، چرا که به ریسک آن نمی‌ارزد.  ۲۴ درصد هم گفته‌اند خرید ابزار مربوط به اینترنت اشیا را تا بهبود امنیت آن به تعویق انداخته‌اند. البته در این میان، ۲۱ درصد پاسخ‌دهندگان اظهار کرده‌اند بابت نواقص امنیتی و فعالیت‌هایی ایذایی هکرها نگران نیستند.

​​