تلفن همراه

درمان زخم پای دیابتی به کمک گوشی هوشمند

نوروپاتی دیابتی نام نوعی بیماری عصبی است که با عمیق شدن زخم پای دیابتی در ارتباط است. تغییر شکل ظاهری، دردهای شدید و عدم خونرسانی مناسب از جمله عوارض این بیماری محسوب می‌شود که بیش از 130 میلیون نفر در سراسر جهان با آن درگیر هستند. این بیماری همچنین قطع عضو را هم باعث می‌شود و سالانه هزینه‌ای بالغ بر 10 میلیارد دلار را به کشور آمریکا تحمیل می‌کند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بیماران مبتلا به دیابت می‌بایست به صورت مرتب مورد بررسی‌های پزشکی قرار بگیرند تا فشار خون و زخم‌های آنها بررسی شود و جلوی بروز قطع عضو گرفته شود. زخم بزرگترین خطری است که این افراد را تهدید می‌کند و به همین خاطر می‌بایست مراقب شرایط زندگی خود باشند.

با این وجود اعضای مرکز نوآوری‌های پزشکی BioDesign با روش جدید خود سعی دارند این مشکل را برطرف کنند. «دنی باولی» مدیر این گروه تحقیقاتی در این خصوص گفت: «این یک مشکل پزشکی بسیار جدی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تهدید می‌کند. ما معتقدیم روش‌هایی وجود دارد که به کمک آنها می‌توان از بروز زخم در بدن افراد مبتلا به دیابت جلوگیری کرد».

این گروه تحقیقاتی جوراب‌های قابل شست‌وشویی را تولید کرده‌اند که شامل ده‌ها میکروحسگر تشخیص فشار می‌شود. این جوراب هوشمند SenseGO نام دارد سیگنال‌های آن از طریق یک اپلیکیشن در گوشی هوشمند دریافت می‌شود و مورد تحلیل قرار می‌گیرد تا فرد بیمار به صورت دایم بتواند وضعیت سلامت خود را بررسی کند.


​​