فناوری اطلاعات

سایت‌های همسریابی، زمینه‌ساز هتك حیثیت شهروندان

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
رئیس پلیس فتا گلستان با بیان اینكه اینترنتی شدن روابط اجتماعی در جامعه ایران به طور فزاینده‌ای رو به رشد است،‌ گفت: سایت‌های همسریابی، زمینه‌ساز هتك حیثیت شهروندان است. 
 
سرهنگ"حبیب‌الله رجبلی"‌  در این خصوص اظهار داشت: اینترنتی شدن روابط اجتماعی در جامعه امروز ایران بیان کننده این واقعیت است که گپ وگفت‌ها و مراودات دوستانه در دنیای مجازی  به طرز ناباورانه ای در حال تبدیل شدن به فرهنگی پذیرفته شده است و در این زمینه سایت هایی تحت عناوین مختلف از جمله همسریابی و دوست یابی فعالیت می کنند.
 
ویبا بیان اینكه ازدواج های اینترنتی و سایت‌های همسریابی مشکلی بزرگ برای خانواده ها و فرزندان آنها در فضای مجازی هستند، افزود: این گونه فعالیت ها موقعیتی سوء، برای انجام انواع کلاهبرداری ها، مزاحمت ها و هتک حرمت و حیثیت هموطنان از طریق فریب و دسترسی به اطلاعات شخصی و خانوادگی آنان و نقض حریم خصوصی افراد به‌ویژه بانوان فراهم می سازد.
 
سرهنگ رجبلی تصریح كرد: با اینکه اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه اول راهی آسان برای همسریابی تلقی شود، ولی واقعیت آن است که فضای نامطمئن مجازی می تواند فرصتی را برای سوءاستفاده کنندگان نیز فراهم نماید تا با دام افکنی اقدام به کلاهبرداری و فریب و آسیب به متقاضیان این خدمات نمایند.
 
رئیس پلیس فتا گلستان خاطرنشان كرد: به‌جز یك سایت همسان گزینی، سایت های همسریابی که امروزه فعالیت می‌کنند بدون مجوز می باشند و عمدتاً نیز محیطی برای سوء استفاده از افراد شده‌اند.
 
وی در ادامه به برخی از  سوء استفاده ها، آسیب ها  و کلاهبرداری‌های انجام شده در این گونه سایت‌ها اشاره كرد و گفت: با توجه به اینکه مدیران سایت ها به تمامی اطلاعات وارد شده توسط کاربر(نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس، شماره تماس و ...) دسترسی دارند، می توانند از کاربران سوء استفاده‌های بسیاری كنند.
 
این مقام انتظامی با بیان اینكه این سایت‌ها می توانند اطلاعات وارده را در اختیار افراد غیرمجاز قرار دهند، تصریح كرد: در این سایت‌ها اعضا می توانند با جلب اعتماد سایرین اقدام به سوء استفاده از تصاویر و اطلاعات خصوصی و اخاذی از آنها كنند.
 
رئیس پلیس فتا گلستان اضافه كرد: با توجه به اینکه برای عضویت ویژه در این سایت‌ها نیاز به واریز پول به حساب مدیران سایت‌ها می باشد، در بیشتر مواقع مدیران به تعهدات خود در قبال کاربران عمل نکرده و پول واریز شده آنان را به سرقت می برند.
 
سرهنگ رجبلی در پایان از شهروندان خواست در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش تماس با ما و یا از طریق شماره تماس های 2182967 ، 2182943 و 2182945 گزارش كنند.

​​