رگولاتوری

سخنگوی وزارت کشور: وظیفه محوله شورایعالی فضای مجازی به وزارت کشور در انتخابات

سخنگوی وزارت کشور، در مصاحبه با برنامه «بدون خط ‌خوردگی» رادیو گفت‌وگو، اعلام کرد: در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی، وزارت کشور موظف شد که با همکاری وزارت ارشاد، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادستانی در راستای تشویق مردم به حضور حداکثری در انتخابات و جلوگیری از تخریب انتخاباتی در فضای مجازی دستورالعملی را تهیه کند.
 
حسینعلی امیری در برنامه «بدون خط ‌خوردگی»، با بیان اینکه قانون مربوط به انتخابات زمانی تصویب شده است که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به این شکل نبوده‌اند و احکامی که برای تبلیغات در نظر گرفته شده برخی مصادیق تبلیغاتی جدید، از جمله فضای مجازی را در بر نمی‌گیرد، اظهار کرد: در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی، وزارت کشور موظف شد که با همکاری وزارت ارشاد، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادستانی در راستای تشویق مردم به حضور حداکثری در انتخابات و جلوگیری از تخریب انتخاباتی در فضای مجازی، دستورالعملی را تهیه کند.
 
این مقام مسئول در وزارت کشور با بیان این که  در همین راستا در روز گذشته جلسه‌ای را با کارشناسان مربوطه برگزار کردیم، بیان داشت: البته ما در گذشته به این موضوع فکر کرده و چنین پیش‌بینی ای کرده بودیم و در همین راستا از قبل کارهای کارشناسی انجام شده و مقدمات لازم صورت گرفته است.
 
وی با بیان اینکه قرار است تا امروز ظهر (دوشنبه) دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند نظرات خود را به وزارت کشور اعلام کنند تا وزارت کشور این نظرات را جمع‌بندی کند و دستورالعمل‌ لازم توسط وزیر کشور ابلاغ شود،‌ افزود: در این دستورالعمل مصادیقی که در فضای مجازی به شکل تخریب یا اقدامات غیرمجاز رخ دهد پیش‌بینی شده است. همچنین در آن، بایدها و نبایدهای مربوطه مشخص شده و با متخلفین متناسب با موازین قانونی برخورد و تخلف آنها به هیأت‌های اجرایی و شورای نگهبان گزارش خواهد شد.
 
امیری با بیان اینکه این دستورالعمل‌ها تا حدودی می‌تواند فضای مجازی را در مورد تبلیغات انتخابات کنترل کند، ادامه داد: در همین راستا پیش بینی شده که کاندیداها در سامانه‌ای در وزارت ارشاد ثبت‌نام کنند و بر اساس کدی که از وزارت ارشاد می‌گیرند کانال مربوط به خود را در فضای مجازی ایجاد کرده و تبلیغاتشان را از این طریق انجام دهند.
 

​​