رگولاتوری

تلگرام، واتس‌آپ و لاین ضابطه‌مند می‌شوند

منبع: تسنیم
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی از تدوین مقررات ارائه خدمات نوین ارتباطی در قالب OTTها تا شهریور سال ۹۵ خبر داد و گفت: با این حساب برنامه‌هایی نظیر تلگرام، واتس‌آپ و لاین ضابطه‌مند می‌شوند.
 
علی‌اصغر عمیدیان در جلسه‌ای که به منظور بررسی و تبادل نظر درباره مقررات فعالیت OTTها سخن می‌گفت با اشاره به مطلب فوق اظهار کرد: برای تدوین این مقررات باید چالش‌های پیش‌رو و دغدغه‌های مرتبط با این حوزه شناسائی شده و آسیب‌شناسی ارائه سرویس در سه حوزه قوانین و مقررات‌، زیرساخت‌های فنی و سرمایه‌گذاری و مدل‌های اقتصادی کسب‌و‌کار انجام شود.
 
وی در این جلسه که با حضور مدیران عامل اپراتورهای تلفن همراه کشور و برخی از شرکت‌های پیشرو در حوزه ارائه خدمات OTT و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، تصریح کرد: در حال حاضر بستر ضابطه‌مند همکاری OTTها با سایر اپراتورها، ضرورت مقررات‌گذاری یا مقررات‌زدایی خدمات OTT موضوعی است که رگولاتوری قصد دارد در تعامل با اپراتورها، فعالان حوزه ICT، صاحب‌نظران و نهادهای پژوهشی مورد بررسی قرار داده و مقررات OTT را پس از تدوین برای تصویب به کمسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارائه کند.
 
خدمات OTT یا Over-The-Top شامل خدماتی است که به صورت مستقل از بستر شبکه و ارائه‌دهنده سرویس شبکه، از طریق شبکه‌های IP موجود مانند اینترنت به کاربران ارائه می‌شوند.
 
با این قوانین فعالیت برنامه‌های پیام‌رسان موبایلی ضابطه‌مند خواهد شد.

​​