فناوری اطلاعات

افزايش 16 درصدي کشفيات جرايم سايبري/ کلاهبرداري 80 ميليارد توماني با پيامک "برنده عتبات شده ايد"

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
رئيس پليس سايبري کشور،از افزايش 16 درصدي کشفيات فضاي مجازي در يازده ماهه امسال خبرداد. 
  
" سردار سيد کمال هاديانفر" در نشست خبري با تسليت سوگواري دهه فاطميه ضمن ارائه گزارش عملکرد يکساله پليس فتا در سال جاري، اظهارداشت: براساس هدف گذاري هاي صور ت گرفته در سال 94 اقدامات موثري در پليس فتا انجام شد که شاهد توفيقاتي در اين پليس بوديم. 
 
IMAGE635930389183153750.jpg
وي با اشاره به عملياتي شدن فعاليت پليس فتا در 134 شهرستان و 12 مرکز استان کشور، گفت: اين پليس با قابليت فوق العاده در به کارگيري مهندسان کارآمد و نيروي انساني مجرب و تجهيزات پيشرفته فعاليت مي کند؛ امسال نشست بين المللي در حوزه جرايم سايبري با حضور 49 کشور جهان در سالن همايش صدا و سيما برگزار شد. 
 
رئيس پليس فتا ناجا ادامه داد: راه اندازي مرکز فوريت هاي سايبري در راستاي ارتباط با کاربران به صورت چت برخط و تماس و لينک 110 به مرکز فوريت هاي سايبري امسال حاصل شد. 
 
سردار هاديانفر با بيان اينکه راه اندازي مرکز فوريت هاي سايبري امسال ابتدا به صورت آزمايشي و سپس به صورت عملياتي اجرا شد، عنوان کرد: اجراي طرح هاي آموزشي و تخصصي متناسب با چالش هاي روز از ديگر برنامه هاي اين پليس بود. 
 
رئيس پليس فتا کشور، توسعه و همکاري با پليس هاي بين المللي در حوزه سايبري را از ديگر توفيقات اين پليس عنوان کرد و گفت: مشارکت در دو عمليات بين المللي نظير زرنا و پانجي آ 8 از جمله اين عمليات ها بوده است. 
 
وي با بيان اينکه سه ميليارد و 400 ميليون کاربر در دنيا وجود دارد، گفت: 46 ميليون و 800 هزار کاربر اينترنتي در کشور ما وجود دارد که 23 ميليون و 600 هزار نفر کاربر جوان هستند. 
اين مقام عالي انتظامي خاطر نشان کرد: ضريب نفوذ اينترنت در دنيا از هر صد نفر 42 نفر است که در کشورما اين رقم 59 نفر است. 
 
سردار هاديانفر، ضريب نفوذ تلفن همراه در دنيا را 91 نفر و در کشور ما 105 نفر دانست و گفت: ايران در خاورميانه بالاترين کاربر را دارد و از نظر کاربر کشور ما رتبه 15 جهان را دارد.
 
افزايش 24 درصدي جرايم سايبري 
رئيس پليس سايبري کشور عنوان کرد: در کشور ما در حوزه مالي و اعتباري بيش از 33 بانک و موسسه وجود دارد و 368 ميليون کارت بانکي در اختيار مردم يعني به ازاي هر نفر 5 کارت وجود دارد. 
وي تصريح کرد: 42 هزار و 350 خودپرداز فعال و همچنين تعداد پايانه هاي شعب بانکي کشور 68 هزار و 611 واحد است. 
 
سردار هاديانفر با بيان اينکه در پايانه فروشگاهي 4 ميليون و 200 هزار حوزه بانکي فعال است، يادآور شد: براساس گزارش بانک مرکزي روزانه بيش از 200 ميليون تراکم بانکي داريم. 
وي با اشاره به شناسايي و فعال بودن 8 هزار و 500 کافي نت در کشور، گفت: در سال 94 اين تعداد از کافي نت ها بيش از يکبار مورد بازديد پليس فتا قرار گرفته اند که محور پليس فتا در اين بازديدها رعايت وقوع شهروندي بوده است. 
 
رئيس پليس فتا ناجا خاطر نشان کرد: در بازرسي از نت سرا و کافي نت ها تلاش بر اين بوده که توسط اين پليس رصد شود که بدافزارهاي قابليت هک اطلاعات مردمي در سيستم ها نصب نشده باشد. 
وي اشاره کرد: در حال حاضر 22 هزار نفر متقاضي فروشگاه اينترنتي هستند که در اين ميان علاقه مند به دريافت نماد اعتماد هستند که 13 هزار و 952 مورد موفق به دريافت نماد اعتماد شده اند، بيش از 8 هزار نفر در نوبت دريافت اين نماد هستند که با هماهنگي پليس فتا، پليس نظارت بر اماکن و وزارت صنعت و معدن اين پيگيري در خصوص تخصيص نماد اعتماد به متقاضيان وجود دارد. 
 
IMAGE635930389198153750.jpg
سردار هاديانفر با بيان اينکه سه سايت پليس فتا در دسترس عموم به شکل سراسري و فرامرزي در اختيار کاربران است، افزود: اين 3 سايت براساس استانداردها در اختيار کاربران است. وي با اشاره به فعاليت و در دسترس بودن وب سايت انگليسي پليس فتا در اختيار کاربران، افزود: اين وب سايت به روز است.اين مقام عالي انتظامي همچنين با اشاره به فعاليت سايت همياران پليس فتا، خاطر نشان کرد: امروز بيش از 14 هزار هميار پليس ساماندهي شده اند که بيش از 8 هزار نفر در نيمه دوم سال 94 و در بخش هاي مختلف با پليس فتا همکاري دارند. 
 
رئيس پليس فتا با بيان اينکه روزانه در سراسر دنيا بيش از 100 هزار سايت متولد مي شوند عليرغم بکارگيري سامانه هاي رصد در پليس فتا جرايمي وجود دارد که در ديد مردم است، افزود: فعاليت قالب همياران پليس فتا در موضوع در گزارش دهي در اين حوزه ها است. 
وي بيان کرد: پس از دريافت گزارشات همياران اين پليس، پليس فتا در مرکز پيشگيري با تشخيص، پيگيري و تطبيق موضوع با مستندات اقدام مي کند. 
 
اين مقام عالي انتظامي در خصوص ارتقاء آگاهي عمومي در حوزه سايبري، مطرح کرد: 147 هزار موضوع و محتوي آموزشي کلاس و کارگاههاي مهارت افزايي در اين حوزه در محور درون و برون سازماني برگزار شده، اين کلاس ها و دوره هاي آموزشي به ويژه در حوزه برون سازماني مربوط به آموزش و پرورش بوده است. 
سردار هاديانفر، برداشت هاي غيرمجاز، حملات تروريستي سايبري، مزاحمت هاي برخط و اينترنتي را موضوعاتي دانست که محور فعاليت هاي مرکز فوريت هاي پليس فتا بوده است. 
وي عنوان کرد: بيش از 14 هزار و 400 تماس با اين مرکز داشته ايم که محور بيشتر تماس ها موضوعات مالي و کلاهبرداري هاي اينترنتي بوده است. 
 
رئيس پليس فتا خاطر نشان کرد: در اين تماس ها علاوه بر هدايت و راهنمايي مردم در خصوص مشکل ارائه شده در بخش دوم در خصوص تشکيل پرونده قضايي به تماس گيرندگان اطلاعات ارائه مي شود. 
 
وي همچنين در خصوص نحوه برخورد با سايت هاي متخلف، اشاره کرد: اولين قدم پليس، تذکر است و پس از آن هشدار مسدودسازي ، از دسترس خارج کردن و در نهايت تشکيل پرونده قضايي روند برخورد با سايت هاي متخلف است.سردار هاديانفر بيان کرد: جرايم مشهود دنياي امروز در فضاي مجازي ، کلاهبرداري، سرقت هاي مالي، جعل عنوان و ايجاد ارعاب و تهديد و انتشار اطلاعات خصوصي است.وي در ادامه با ارائه گزارشي از عملکرد 12 ماهه اين پليس در حوزه هاي اقتصادي ، اخلاقي، اجتماعي و ... اظهار کرد: 17 هزار فقره پرونده در اين حوزه تشکيل شده که نسبت به سال گذشته 24 درصد افزايش داشته است.
 
 ســردار هاديانفر افزايش 24 درصدي جرايم سايبري نسبت به سال گذشته را ناشي از توسعه خدمات اينترنتي و افزايش ميزان کاربران دانست و گفت: 17 هزار پرونده امسال رسيدگي شده است و از اين تعداد 88.5 درصد از پرونده را کشف شده 75 درصد صرفا مربوط به سال 94 است يعني جرايمي که در سال 94 و مابقي به سال 93 و ماقبل از آن است.
 
رئيس پليس فتا عنوان کرد: امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزايش 16 درصدي کشفيات را داشته ايم و با کاهش 6.9 درصدي دستگيري مواجه شده ايم .وي مطرح کرد: قالب جرايم در حوزه مالي بوده است درواقع 34.8 درصد جرايم مربوطه به برداشت هاي غيرمجاز است.
 
اين مقام عالي انتظامي همچنين گفت: نکته قابل بيان در برداشت هاي غيرمجاز اين است که صد درصد برداشت هاي غيرمجاز يک طرفش بانک ها ( يکي از 33 بانک است) که مديران بانک ها در ازاي اعتماد مردمي بايد افزايش ايمني و امنيت را در نظر بگيرند.وي در ادامه هتک حرمت و نشر اکاذيب را جزء موضوعات افزايشي نسبت به سال گذشته دانست، گفت: هتک حيثت و نشر اکاذيب نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش 79 درصدي داشته است.
 
سردار هاديانفر تأکيد کرد: مزاحمت هاي اينترنتي 190درصد افزايش داشته است. همچنين انتشار فيلم هاي خصوصي با افزايش 90درصدي همراه بوده است.وي با بيان اينکه کلاهبرداري رايانه اي 5.4 درصد کاهش داشته ايم ، افزود: در حوزه برداشت ها از 52 درصد به 34.8 درصد کاهش رسيده ايم.
 
 اين مقام ارشد انتظامي از انهدام 820 باند خبر داد و گفت: تيم هايي با اعضاي دو نفربه بالا که در حوزه هاي اقتصادي، اخلاقي، اجتماعي فعاليت فرا شهري و فرا استاني داشتند شناسايي و منهدم شده اند. 
سردار هاديانفر توضيح داد با پيگيري اين پرونده ها مشخص شد که مالباختگاني در شهرهاي مختلف پراکنده بوده اند .
 
رئيس پليس فتا بيشترين جرايم مربوط به تهران بزرگ، خراسان رضوي، مازندران، آذربايجان شرقي و اصفهان دانست و گفت: کمترين جرايم مربوط به ايلام، خراسان جنوبي، همدان و شرق تهران است .
وي ادامه داد : طرح هايي توسط اين پليس در حوزه با مبارزه فسا د و فحشاء ، فروش مواد مخدر، طرح هاي مقابله با هک اجرا شده سرداره هاديانفر خاطر نشان کرد: در راستاي سالم سازي سايت ها، وبلاگ ها و شبکه هاي موبايل پايه اي اقداماتي صورت گرفته که 3 هزار و 77 صفحه در حوزه سايت هاي متخلف حذف شده است. 
 
وي همچنين با بيان اينکه با شناسايي 310 صفحه تروريستي خاطر نشان کرد: 259 مورد مربوط به مواردي بوده که سرورهايش در خارج از کشور بوده و اقدام صورت گرفته ، 42 مورد به خودي خود غيرفعال شده ، 259 مورد توسط پليس فتا اقدام به حذف شده و 16 مورد در حال اقدام است. 
 
اين مقام عالي انتظامي بيان کرد: در موضوع هرزه نگاري، صفحات جعل ، جعل اسناد و مدارک و تخلفات اخلاقي ، 796 مورد وجود داشته که 596 مورد بلافاصله با اقدام مجرمانه حذف و مابقي نيز در حال اقدام است. رئيس پليس فتا بيان کرد: امروز 42 درصد از پرونده هاي جرايمي در تلگرام در حال وقوع است.
 
 وي اضافه کرد: در حوزه حملات سايبري که غالبا تهاجم به افراد و سازمان ها و صنعت است ، 225 حفره امنيتي از دستگاه هاي دولتي، خصوصي و مردمي شناسايي که 177 مورد مربوط به سايت هاي دولتي و 48 مورد مربوط به سايت هاي خصوصي بوده است. 
 
سردار هاديانفر اشاره کرد: تعداد حملات هکري در سال 94 ، 69 هزار و 729 فقره بوده که 989 مورد به سايت هاي دولتي و 68 هزار و 740 مورد مربوط به سايت غيردولتي و خصوصي بوده است.در حوزه بانک ها 19 فقره حفره امنيتي شناسايي و کشف شده که 8 مورد در بانک هاي دولتي و 11 مورد در بانک هاي خصوصي بوده است. 
 
وي تأکيد کرد: انتظار از بانک ها ارتقاء سطح امنيتي و ايمني است .رئيس پليس فتا انگيزه هاي مجرمانه در سال 94 را 46.8 درصد کسب منافع مالي و تسهيل درآمد نامشروع و 21 درصد را در حوزه کنجکاوي ، سرگرمي و اثبات توانايي معرفي کرد و گفت: 13.3 درصد جرايم ضداخلاقي ، 18 درصد جرايم در حوزه انتقام جويي و رقابت شغلي و شخصي صورت گرفته است.وي متوسط سن مجرمان 18 تا 25 سال دانست و ادامه داد: 1هزار و 209 همکاري بين المللي با ساير کشورها داشته ايم.
 
سردار هاديانفر توضيح داد: در خصوص پرونده هاي بين المللي 56 درصد به کشور چين مربوط بوده و در قالب کلاهبر داري" نيجريه اي " تعريف مي شود. 16 درصد انگلستان ، 10 درصد مالزي و مابقي نيجريه، هنگ گنگ بوده است. 
 
وي در توضيح کلاهبرداري نيجريه اي گفت: در اين روش فروشنده و خريدار در دو مقصد و دو کشور متفاوت هستند و کلاهبردار به عنوان نفر سوم از طريق چک ايميل اين دو در مرحله آخر با تغيير شماره حساب فروشنده کلاهبرداري مي کند. 
 
رئيس پليس فتا عنوان کرد: عليرغم همه هشدار ها و اطلاع رساني هاي برخي از صرافي ها و تجار ما نيز گرفتار اين کلاهبردار شده اند. اين مقام عالي انتظامي خاطر نشان کرد: در حال حاضر پليس فتا با 170 کشور در ارتباط است.
 
وي در خصوص تخلفات انتخاباتي نيز مطرح کرد: پليس فتا همزمان با برگزاري انتخابات در چندين کارگره عضو بوده است پيگيري جرايم در قوه قضائيه، دو کارگره در وزارت کشور، کارگروه ستاد نيرويهاي مسلح و کارگروه امنيت درا نتخابات در مرکز ملي فضاي مجازي از جمله کارگروه هاي بود که پليس در آن عضو و فعاليت داشت.
 
IMAGE635930389529716250.jpg
اين مقام مسوول مطرح کرد: پليس فتا براساس وظايف در اين 5 کارگروه نقش تشخيص ، پيش بيني، پيشگيري، مستندات و مقابله را عهده دار بوده است.سردار هاديانفر ادامه داد: راه اندازي و بکارگيري 11 سامانه براي رصد فعاليت هاي انتخاباتي از ديگر اقدامات اين پليس بوده است و روزانه بيش از 33 هزار خبر صرفا در حوزه انتخابات رصد مي شد. 
 
رئيس پليس فتا با بيان اينکه همزمان با انتخابات در مجموع 117 نفر از کساني که صاحب پنل هاي تبليغاتي در تلگرام و شبکه هاي ا جتماعي بودند با هماهنگي قضايي احضار و قانون را احصاء کردم و به لطف خدا قالب شان قانون رعايت کردند.
 
وي اضافه کرد: در مجموع 460 تخلف انتخاباتي از مرحله ثبت و نام، رد صلاحيت، تبليغات، ممنوعيت تبليغات، اعلام نتايج براساس مستندات به ستاد انتخابات کشور ارسال شد.هاديانفر خاطر نشان کرد: بيشتر تخلفات گزارش شده مربوطبه خوزستان، بوشهر، کردستان، آذربايجان غربي بوده و تهران رتبه 5 اين دست از تخلفات به خود اختصاص داد. 
 
اين مقام عالي انتظامي يادآور شد: تقريبا 72 درصد فعاليت در تلگرام بوده مضاعف بر اينکه برخي فعاليت هاي پنهان در برخي از نرم افزارهاي موبايلي چون وات ساپ و غيره بوده.
 
وي در ادامه با بيان اينکه در راستاي انتخاباتي امن کميسيون امنيت عالي انتخابات به رياست سردار دکتر فيروزآبادي در سال 94 راه اندازي شد، افزود: در اين کميته کليه دستگاه هاي مسئول از جمله نيروي انتظامي و پليس فتا حضور حضور داشتند.
 
سردار هاديانفر مطرح کرد: براساس هماهنگي هاي صورت گرفته بنا براين شد که تا جايي که ضرورت امنيتي ايجاب نمي کند محدوديت در خدمات اينترنتي وجودنداشته باشد يعني همزمان با انتخابات نه شاهد کندي ، حذف و مسدودسازي نبوده ايم. 
 
رييس پليس سايبري كشور در ادامه در خصوص هشدار به مردم در راستاي خريد نوروزي خاطر نشان کرد: در اين ايام فعاليت تبليغاتي بسيار زياد مي شود و توصيه ما به مردم اين است که تحت هيچ شرايطي به فروشگاهي که فاقد نماد ملي هستند اعتماد نکنند .
 
رئيس پليس فتا تأکيد کرد: خريدمردم صرفا از طريق فروشگاه هاي نماد اعتماد باشد و خريداران کارت بانکي خود را در اختيار فروشندگان قرار ندهند و براي وارد کردن رمز خود اقدام کنند.وي در ادامه با اشاره به کلاهبرداري پيامکي عنوان کرد: يک مورد کلاهبر داري 80 ميليارد توماني تحت پيامک" شما برنده عتبات عاليات شده ايد " صورت گرفته است. 
 
وي تشريح کرد: دراين پرونده 11 هزار شاکي وجود دارد و 23 متهم دارد.11 نفر از اين متهمان به جرم قتل و ... محکوم به اعدام هستند و مابقي نيز در زندان هستند اما با 4000 سيم کارت و 300 تفلفن همراه از مردم سراسر کشور 80 ميليارد تومان کلاهبرداري کرده اند. 
 
سردار هاديانفر خاطر نشان کرد: احتمال اينکه تعداد شاکيان به 14 هزار نفر برسد وجود دارد. موردي بوده که از يک نفر 41 ميليون برداشت شده است. 
 
رئيس پليس فتا مطرح کرد: ذکر اين مورد هشدار ما براي مردم کشور است که اطلاعات کارت بانکي خود را حفظ کنند.
 
IMAGE635930389534716250.jpg
وي افزود : در راستاي مبارزه با اين جرايم بانک مرکزي بايد با اعلام به بانک ها روند استفاده از رمزهاي يکبار مصرف ايجاد و گسترش دهد. اين مقام ارشد انتظامي همچنين به مردم توصيه کرد: در هيچ شرايطي به واي فاي مجاني اعتماد نکنند و از واي فاي مجاني و رايگان به درگاه بانکي خود ورود نداشته باشند. 
 
اين مقام مسوول همچنين در خصوص فيلترينگ تلگرام گفت: سرور مرکزي تلگرام در خارج از کشور است و در حال حاضر درامکان فيلترينگ، امکان حذف کانال درتلگرام نيست اما توافق ها و پيگيري هايي در کارگروه مصدايق مجرمانه در حال اقدام است. 
 
وي همچنين متوسط کشف جرم در حوزه سايبري 10 روز اعلامکرد و گفت: تلاش پليس فتا سرعت عمل در رسيدگي به پرونده هاي سايبري است.سردار هاديانفر از ايجاد و راه اندازي سامانه رسيدگي الکترونيکي به پرونده ها و درخواست هاي سايبري در سال 95 خبر داد و گفت : تلاش ما سرعت عمل در رسيدگي به جرايم است. 
 
رييس پليس فتا ناجا در خاتمه  گفت: 65 درصد از مجرمان فضاي سايبري را مردان و 35 درصد را بانوان تشکيل مي دهند و در مورد آمار مجرمان خانم افزايش نداشته ايم و بانوان بيشتر در بحث جرم پولشويي در حوزه سايبري خواسته يا ناخواسته درگير مي شوند. 

​​