امینت

مایکروسافت استفاده از پسوردهای ضعیف را ممنوع می‌کند

با وجود اینکه بارها به کاربران گفته شده است رمزهای عبور ساده را کنار بگذارید، ولی باز هم دیده می‌شود که 123456، تاریخ تولد یا password معمول‌ترین رمزهای عبور بین کاربران جهانی هستند. مایکروسافت در آخرین اقدام خود تصمیم گرفته است جلوی این اتفاق را بگیرد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شرکت مایکروسافت طرح جدیدی را به اجرا درمی‌آورد که به موجب آن کاربران اجازه استفاده از پسوردهای ضعیف را نخواهند داشت. این طرح با نام «مسدودسازی پویا» به اجرا درآمده است و بر اساس آن مایکروسافت یک لیست جامع شامل تمام پسوردهای ضعیف، معمول و هک شده را تهیه کرده است.

شرکت مایکروسافت کاربران را بر اساس این طرح مجبور می‌کند تا از فرمول‌های پیچیده‌تر برای انتخاب رمزهای عبور استفاده کنند و اگر پسورد مورد نظر آنها در لیست مذکور وجود داشته باشد، نمی‌توانند آن را برای حساب کاربری خود مورد استفاده قرار دهند.

بر اساس این طرح تمام صاحبان حساب‌های کاربردی مایکروسافت و خدمات پردازش ابری Azure AD که رمزهای عبور ضعیف دارند، به زودی مجبور می‌شوند آنها را عوض کنند.

شرکت مایکروسافت در کنار این طرح به استفاده از فناوری امنیتی خود برای قفل کردن حساب‌های کاربری در صورت ورود رمز عبور اشتباه مبادرت می‌ورزد. بر این اساس اگر یک کاربر رمزعبور خود را چند بار اشتباه وارد کند، حساب کاربری او مسدود می‌شود.

مایکروسافت بر اساس آخرین بررسی خود اعلام کرد که این فناوری در 54 درصد موارد جلوی هک شدن حساب‌های کاربردی را گرفته است و 46 درصد دیگر هم مربوط به مواردی می‌شود که کاربر رمز عبور خود را فراموش کرده است.


​​