اینترنت و شبکه

دبیر شورای عالی فضای مجازی: دولت الکترونیکی ایران در حد یمن و عراق است!

firozabadi2.jpg

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: متاسفانه در زمینه دولت الکترونیکی در دنیا جایگاه خوبی نداشته و رتبه 105 را به خود اختصاص داده ایم. در منطقه نیز رتبه ای بهتر از یمن وعراق نداریم که لازم است این رتبه حتما ارتقا پیدا کند.
 
ابوالحسن فیروزآبادی صبح دیروز در جمع مدیران ICT استانداری استان های مختلف کشور گفت: اگرچه مدیران ارشد کشور به حوزه IT علاقه مند هستند، اما لازم است در این حوزه اطلاعات و دانش کاملی نیز داشته باشند. در واقع این حس دوستی نسبت به فضای IT کافی نبوده و لازم است برای ارتقای رتبه ایران از 105 به رتبه ای زیر 40 تلاش بیشتری صورت گیرد، چرا که اکنون کشورهای در حال توسعه مانند عربستان رتبه ای کمتر از 40 دارند و این موضوع گویای آن است که دسترسی به این هدف امری شدنی است.
 
فیروزآبادی متذکر شد: براساس بررسی های صورت گرفته در وزارت تعاون، اکنون در مراجعات مردم به بخش های مختلف 67 مورد خدمت وجود دارد که برای دریافت آنها مراجعه حضوری حالت الزامی دارد در حالی که با بررسی های صورت گرفته مشخص شده است از میان این 67 خدمت تنها 17 خدمت ضروری و غیرقابل حذف وجود دارد.دبیر شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: ما باید در این حوزه با شتاب بیشتری حرکت کنیم، چرا که اگر این اتفاق رخ ندهد خدماتی که دولت باید به مردم ارایه دهد از کشورهای دیگر ارایه می شود به عنوان مثال اکنون مردم از آدرس رستوران گرفته تا نقشه ترافیک شهر را از سایتی مانند گوگل می گیرند حال اگر در این فضا دولت ورود نکرده و با جدیت عمل نکند، در سال های آتی مردم تمام امور روزمره خود را از شیوه هایی مشابه این تامین خواهند کرد.
 
فیرو آبادی در مورد به روی کار آمدن تئوری ابری افزود: تا 10 سال دیگر حتی این امکان وجود دارد که خودروی افراد از طریق IT کنترل شود، در چنین شرایطی قطعا مردم بسیاری از سرویس های خود را اینگونه تامین می کنند و هرگاه مردم سرویس خود را از جایی به غیر از دولت دریافت کنند، این رابطه دچار مشکل خواهد شد.
 
وی با بیان این که اکنون مترجم گوگل نسبت به تمام سایت های ترجمه کننده ای که در کشور وجود دارد بهتر کار می کند، گفت: لازم است در بخش های مختلف برای بهبود شرایط به بخش خصوصی اعتماد شود تا کارهای مختلف از سوی این بخش پیگیری شود. اکنون در تمام دنیا استراتژی دولت ها برای بخش IT به نوع تهاجمی و آنها هدف فتح بازار را دارند. برهمین اساس باید با سرعت بیشتری حرکت کرد. 

​​