تلفن همراه

قابلیت لمس سه‌بعدی در همه موبایل‏ها

منبع: دنیای اقتصاد
یکسال بعد از معرفی قابلیت 3D Touch توسط اپل که دریافت فرامین مختلف توسط گوشی‌ها بر مبنای میزان فشار بر نمایشگر را ممکن می‌کند، این کار بدون نصب سخت‌افزار اضافی برای دیگر گوشی‏ها هم ممکن شده است.
 
ارائه این خدمات مستلزم نصب یک حسگر در زیر نمایشگر است که قادر به درک شدت فشار وارده از طریق انگشت کاربر باشد. حال یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه میشیگان موفق شده‌اند بدون نصب هیچ سخت‌افزار اضافی روی گوشی دریافت این نوع فرامین را برای تلفن‌های همراه هوشمند ممکن کنند. این فرآیند ForcePhone نام گرفته و مبتنی بر کاربرد میکروفن و بلندگوی گوشی است. گروه تحقیقاتی یاد شده گوشی را به یک منتشر کننده صدا در باند 18 کیلوهرتز مبدل کرده‌اند. از آنجا که گوش انسان قادر به شنیدن صدا در این فرکانس نیست مشکل آلودگی صوتی به وجود نمی‌آید.
 
اما میکروفن گوشی قادر به دریافت و درک این صدا است. با لمس گوشی توسط انگشت صدا بر حسب شدت فشار وارده تغییر می‌کند. این تغییر در نهایت به فرامینی برای نرم‌افزارهای مختلف مبدل می‌شود. یکی از نقاط ضعف این روش خلاقانه مصرف بیش از حد باتری است که محققان به دنبال یافتن راهی برای حل چالش یاد شده هستند. انتظار می‌رود نمونه اولیه یک گوشی مجهز به قابلیت ForcePhone در آینده نزدیک در سنگاپور عرضه شود.

​​