باندپهن

GSM در مقابل CDMA تفاوت در چیست؟

منبع: شرکت مخابرات ایران
در بسیاری از كشورها شاید هنگام انتخاب یك اپراتور ارائه دهنده خدمات موبایلی، توجه به اینكه شبكه هر اپراتور از چه نوعی است چندان مهم نباشد. اما در برخی از نواحی جهان این موضوع اهمیت زیادی دارد.  
GSM در مقابل CDMA تفاوت در چیست؟
در بسیاری از كشورها شاید هنگام انتخاب یك اپراتور ارائه دهنده خدمات موبایلی، توجه به اینكه شبكه هر اپراتور از چه نوعی است چندان مهم نباشد. اما در برخی از نواحی جهان این موضوع اهمیت زیادی دارد.  
 
هنگامی كه افراد در مورد ارائه دهندگان خدمات شبكه های موبایلی فكر می كنند، نگرانی اصلی آن ها مواردی از قبیل، پوشش، كیفیت، پشتیبانی، قیمت و دیگر فاكتورهای انتخاب است. اما هنگام انتخاب اپراتور تلفن همراه باید به اینكه شبكه اپراتور مورد نظر gsm است یا cdma نیز توجه داشته باشید بخصوص در كشوری مثل آمریكا. اما این دو به چه معنا هستند؟ ما قصد داریم در ادامه این دو نوع شبكه بپردازیم تا تفاوت آن ها را بهتر درك كنیم.
 
gsm چیست؟
gsm به معنای سیستم جهانی برای ارتباطات موبایلی است و حالا به عنوان یك استاندارد جهانی مورد استفاده قرار می گیرد بخصوص در آسیا و اروپا كه مجموعا در این دو قاره حدود 210 كشور وجود دارد. این نوع شبكه ها در چهار فركانس 900 مگاهرتز، 1800 مگاهرتز كه در آسیا مورد استفاده قرار می گیرد و 850 مگاهرتز و 1900 مگاهرتز در شمال و جنوب آمریكا بكار گرفته می شود.  
 
 انجمن gsm یك سازمان بین المللی بوده كه در سال 1987 شروع به كار كرد و ماموریت آن توسعه و گسترش استانداردهای بی سیم gsm است.gsm از نوع دیگری از tdma (دسترسی چندگانه تقسیم زمانی) استفاده می كند و از این طریق باندهای فركانس ها را به كانال های چندگانه تقسیم می كند.   
 
 با gsm صدای ما به داد ه های دیجیتال تبدیل می شوند و به این داده ها كانال و یك شكاف زمانی داده می شود. در سمت دیگر دریافت كنندگان شنونده، فقط شكاف های زمانی اختصاص داده شده را دریافت می كنند كه نهایتا باعث دریافت تماس می شوند.
 
بدیهی است كه این شرایط فقط در مقادیر بسیار كم و ناچیز زمانی رخ می دهد و شخص دریافت كننده متوجه توقف ها یا برش های زمانی كه رخ می دهد نمی شود.
 
cdma چیست
 
؟cdma یا دسترسی چندگانه تقسیم كد، استانداری است كه توسط كوالكام طراحی و حق اختراع آن نیز برای این كمپانی ثبت شده است. اما این استاندارد برای ارائه خدمات 3g از پایه و اساس استاندارهای cdma2000 و wcdma بهره می برد. در هر صورت، به دلیل ماهیتی كه cdma دارد، نتوانست مانند gsm به صورت جهانی مورد استفاده قرار گیرد و فقط 18 درصد از كل شبكه های سراسر دنیا از cdma استفاده می كنند كه اكثرا نیز در آمریكا و توسط اپراتورهای ورایزون و اسپرینت ارائه می شود. 
 
همچنین در كره جنوبی و روسیه شاهد استفاده از این نوع شبكه ها هستیم. برای مشاهده لیست كامل شبكه های cdma اینجا كلیك كنید.تماس های دیجیتالی شده ی لایه شبكه های cdma یك كد منحصر به فرد را برای ایجاد تفاوت در هر تماس به آن ها اختصاص می دهد. هرگونه اطلاعات مرتبط با تماس ها با استفاده از كلید های متفاوتی، رمزنگاری می شوند و سپس این تماس ها در زمان های مشابهی منتقل می شوند.   
 
دریافت كنندگان نیز هر كدام یك كلید منحصربفرد دارند كه سیگنال های تركیب شده را به تماس های مجزا، تقسیم می كنند.در هر دو این استانداردها، چندین تماس می توانند در یك برج برقرار باشند، اما همانطور كه مشاهده می كنید، مهمترین تفاوت بین این دو، در واقع به روشی كه داده ها را به موج های رادیویی كه گوشی شما می تواند آن ها را دریافت كند، تبدیل می كنند مرتبط می شود.   
 
 البته موارد دیگری نیز وجود دارند كه كاربران این شبكه ها در انتخاب خود باید توجه ویژه ای به آن ها داشته باشند وجود دارد كه در ادامه آن ها را توضیح می دهیم.سیم كارت ها: در كنار مزیت های 4g lte، تفاوتی كه بین gsm و cdma مشاهده می شود، در نوع سیمكارت هایی است كه این خدمات را ارائه می دهند. دستگاه هایی كه از شبكه های gsm بهره می گیرند، معمولا با یك درگاه سیمكارت ارائه می شوند و این در حالی است كه گوشی های cdma اینگونه نیستند.   
 
به بیان دیگر، cdma یك استاندارند بر پایه دستگاه است كه با شماره موبایل هر دستگاهی به طور جداگانه مرتبط است. اگر می خواهید گوشی خود را تغییر دهید، باید با اپراتور شبكه خود تماس بگیرید تا دستگاه قدیمی تان را غیرفعال و خدمات را در دستگاه جدید شما فعال كنند. از سمت دیگر، دستگاه هایی كه از gsm بهره می برند، شماره موبایل به سیمكارت وصل بوده و مرتبط است، بنابراین در جابجایی بین چند دستگاه، تنها كاری كه باید انجام دهید، این است كه سیمكارتتان را به دستگاه جدید منتقل كنید. پوشش شبكه: پوشش شبكه به اینكه نوع آن gsm است یا cdma بستگی ندارد، اما به زیرساختی كه هر اپراتور بر مبنای آن خدمات ارائه می كند وابسته است.  
 
بیشترین مشتركان خدمات موبایلی در سراسر جهان بیشتر از gsm بهره می برند، البته غیر از آمریكا و اپراتور ورایزون كه شبكه های آن از نوع cdma هستند. رومینگ بین المللی: مهم نیست كه در محل زندگی شما چه نوع شبكه ای در دسترس است و در عوض باید بر روی محدوده دسترسی پذیری تمركز كرد.  
 
در هر صورت هنگامی كه بخواهیم در مورد رومینگ بین المللی صحبت كنیم، شبكه های gsm در رتبه بالاتری قرار می گیرند چراكه در سراسر جهان تعداد این نوع شبكه ها بیشتر است و نیز قراردادهای بین اپراتورهایی كه این نوع شبكه ها را ارائه می دهد به تعداد زیاد وجود دارد. با یك گوشی كه از gsm بهره می برد، همچنین می توانید در صورتی كه دستگاه شما آنلاك باشد، با توجه به موقعیت مكانی كه در آن هستید، یك سیمكارت محلی خریداری كنید. البته امكان دارد در حالت رومینگ نتوانید به تمامی ارتباطات داده ای دسترسی داشته باشید، و این مورد به دستگاه مورد استفاده و نیز قابلیت های شبكه بستگی دارد.
 
با توجه به مزیت هایی كه شبكه های lte و 4g ارائه می دهند، و با توجه به این كه این استاندارد توسط بسیاری از اپراتورها در سراسر جهان ارائه می شود، تفاوت و رقابت بین gsm و cdma روز به روز كم رنگ تر می شود. ممكن است شما به این نكته توجه داشته باشید كه به منظور بهره بردن از امكانات و قابلیت های شبكه های 4g lte، جدیدترین گوشی های هوشمند امروزی از هر دو نوع شبكه مورد بحث پشتیبانی می كنند.  
 
درحالیكه فعلا نمی توان از دستگاه های gsm و cdma به جای یكدیگر استفاده كرد، و هیچ وقت هم این امكان وجود نخواهد داشت، اما این موضوع به عنوان تفاوتی محسوب نمی شود كه به خاطر آن به سمت استفاده از شبكه های 4g lte پیش بروریم. اگر رومینگ بین الملل را به عنوان ملاك در نظر بگیریم، در هر فاصله ای كه نیاز به برقراری ارتباط داده های تماس های صوتی 3g شما باشد، هر دو نوع شبكه gsm و cdma از نظر دسترسی پذیری، پوشش، سرویس های مرتبط با مشتریان و قیمت، خدمات خوبی را در اختیارتان قرار خواهند داد. 

​​