باندپهن

وزیر ارتباطات خبر داد: افزایش تعرفه تلفن ثابت از اول تیرماه

منبع: ایسنا
وزیر ارتباطات تاکید کرد: با توجه به ضرر و زیانی که در تلفن ثابت وجود دارد، تعرفه هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت از ۳۰ ریال به ۴۵ ریال افزایش می یابد و از اول ماه آینده اجرایی می شود.
 
محمود واعظی شب گذشته در دیدار با فعالان بخش خصوصی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سیاست های دولت یازدهم مبنی بر حمایت از بخش خصوصی گفت: اكنون بیش از هر زمان دیگر زمینه برای حضور بخش خصوصی در بخش ارتباطات و فن آوری اطلاعات فراهم شده است.
 
او همچنین در حاشیه این دیدار اظهار کرد: با توجه به ضرر و زیانی که در تلفن ثابت وجود دارد، تعرفه هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت از ۳۰ ریال به ۴۵ ریال افزایش می یابد و از اول ماه آینده اجرایی می شود.
 
 واعظی افزود: در زمان هم کدسازی تلفن ثابت این تصور وجود داشت که با توجه به تعرفه 30 ریالی تلفن ثابت، مشترکان این تلفن را به تلفن همراه که تعرفه ای 18 برابری دارد، ترجیح می دهند.
 
وی گفت: متاسفانه مردم به تلفن ثابت روی نیاوردند و عملا تلفن ثابت با ضرر و زیان روبرو شد و ما با افزایش تعرفه تلاش کردیم بخشی از این زیان را جبران کنیم.
واعظی افزود: در شرایط کنونی نیز یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه حدود 14 برابر یک دقیقه مکالمه با تلفن ثابت است، بر این اساس افزایش در نظر گرفته شده برای تلفن ثابت چندان زیاد نیست و امیدواریم شرکت مخابرات با این افزایش تعرفه در بحث سرمایه‌گذاری فعال عمل کند.
 
وزیر ارتباطات درباره ترابرد پذیری (جابه‌جایی) اپراتور تلفن همراه با فقط شماره نیز گفت: این پروژه بسیار سنگین است و قرار بود در 27 اردیبهشت عملیاتی شود البته آنچه مربوط به زیرساخت ها بود آماده شده و به صورت آزمایشی نیز راه‌اندازی شده است، با این حال چند اشکال فنی وجود دارد که تلاش داریم این اشکالات را میان سه اپراتور برطرف کنیم و در آینده نزدیک اجرایی شدن این طرح را اعلام خواهیم کرد.
وی درباره جلسه خود با فعالان بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز افزود: بخش دولتی در حوزه ارتباطات باید کوچک شود و ما تلاشمان باید در جهت حمایت و بستر سازی برای توسعه بخش خصوصی باشد.
 
وزیر ارتباطات با اشاره به صدور پروانه های مختلف برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: اکنون افزایش فعالیت بخش خصوصی در توسعه خدمت رسانی به مردم و اشتغالزایی موثر بوده است.
واعظی افزود: تلاش داریم با کاهش قیمت پهنای باند و ایجاد تفکیک در پهنای باند داخلی و بین المللی زمینه‌ای را فراهم آوریم تا قیمت استفاده برای مردم به خصوص در بخش پهنای باند داخلی کاهش یابد.
وی گفت: ما شرکت های دانش بنیان را برای تولید محتوای داخلی و نوشتن اپلیکیشن های جدید تشویق می کنیم و می کوشیم تا خدمت رسانی جدید به مردم ارائه شود.
 
بر اساس اطلاعات خبرگزاری خانه ملت، واعظی ارزیابی خود را از نشست با فعالان بخش خصوصی مثبت ارزیابی کرد و افزود: برگزاری این نوع جلسات باعث می شود امکان بررسی و حل مشکلات بخش خصوصی بیشتر فراهم شود.
 
وزیر ارتباطات در جلسه با فعالان بخش خصوصی تاكید براینكه بسترهای لازم برای حضور بخش خصوصی باید هرچه بیشتر فراهم شود، یادآور شد: اكنون مجوزهای لازم برای فعال سازی بخش خصوصی به آنان واگذار و این بخش می تواند بدون دغدغه در زمینه ارتباطات و فن آوری اطلاعات بیش از گذشته فعالیت كند.
 
وی همچنین ادامه داد: امروز اپراتورها برای توسعه فناوری های به روز نیازمند مجوز نیستند و می توانند به راحتی فعالیت كنند در آینده نزدیك با همكاری اپراتورها، اپراتورهای مجازی را خواهیم داشت تا بتوانیم با همكاری بیشتر بخش خصوصی رونق اقتصادی را در این حوزه گسترش دهیم.
 
واعظی همچنین با اشاره به الزامات توسعه بازار خاطرنشان كرد: در این حوزه می توانیم از پتانسیل بخش خصوصی و ایده های این بخش استفاده كنیم، زیرا ایده ها و فعالیت های بخش خصوصی از الزامات توسعه بازار در بخش های مختلف است.
 
وی با تأكید بر اینكه در بحث اقتصاد مقاومتی نیازمند فعالیت های جدید و استفاده از محصولات بومی هستیم بیان كرد: شركت های داخلی و فعال بخش خصوصی باید برای فعالیت های خود از محصولات بومی استفاده كنند و در این زمینه نیز دولت حمایت خود را اعلام می كند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان این جلسه با اشاره به نقش بخش خصوصی در تولید محتوا و تأكید بر اینكه محتوای داخلی به قیمت ارزان ارائه شود، گفت: با ایجاد مركز تبادل اطلاعات در تهران و شیراز امروز شاهد كاهش چشمگیر هزینه ها هستیم و هفته بعد نیز این مركز در مشهد و تبریز راه اندازی خواهند شد. 

​​