باندپهن

مصوبه‌ای با بندهای ناگفته

منبع: روزنامه شرق
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از تغییر نرخ‌های مکالمه تلفن ثابت از اول تیر خبر داد که براساس آن، تعرفه تلفن ثابت ٥٠ درصد‌گران خواهد شد. او گفته است با توجه به ضرر و زیانی که در تلفن ثابت وجود دارد، تعرفه هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت از ۳۰ ریال به ۴۵ ریال افزایش می‌یابد و از اول تیر اجرائی می‌شود. توجیه وزیر ارتباطات درباره افزایش این تعرفه بر این است که در زمان هم‌کدسازی تلفن ثابت، این تصور وجود داشت که با توجه به تعرفه ۳۰ریالی تلفن ثابت، مشترکان این تلفن را به تلفن همراه که تعرفه‌ای ۱۸ برابری دارد، ترجیح می‌دهند.
 
اما مردم به تلفن ثابت روی نیاوردند و عملا تلفن ثابت با ضرر و زیان روبه‌رو شد؛ بنابراین وزارت ارتباطات در تلاش است با افزایش تعرفه، بخشی از این زیان جبران شود. این اظهارات یعنی بازگشت محمود واعظی به ابتدای راه؛  به همان جایی که پس از اعلام هم‌کدسازی، مسئولان مخابرات بیان کردند این هم‌کدسازی بدون افزایش تعرفه به ضرر مخابرات تمام می‌شود.
 
او در ادامه گفته است: در شرایط کنونی نیز یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه حدود ۱۴ برابر یک دقیقه مکالمه با تلفن ثابت است، براین‌اساس افزایش در نظر گرفته شده برای تلفن ثابت چندان زیاد نیست و امیدواریم شرکت مخابرات با این افزایش تعرفه، در بحث سرمایه‌گذاری فعال عمل کند. البته این مصوبه باید برای افزایش قیمت، مجوز دولت را دریافت کند- به‌نظر می‌رسد مجوز دولت را دریافت خواهد کرد- و پس از آن نهایی شود. اما در مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره تعرفه‌های تلفن ثابت، به موارد دیگری نیز اشاره شده که تاکنون مجموعه وزارت ارتباطات سخنی از آن بندها به میان نیاورده است. طبق صحبت‌های وزیر ارتباطات، تغییر تعرفه تنها شامل مکالمات شهری می‌شود و نرخ‌های بین استانی و آبونمان تغییری نخواهد کرد.
 
تسنیم دراین‌باره می‌نویسد: در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ردیفی به «حداقل مکالمه» اختصاص یافته که طبق آن مشترکان شهری و روستایی باید به ترتیب حداقل ٣٣٠ و ٢٠٠ دقیقه مکالمه در هر دوره صورت‌حساب داشته باشند. در واقع مشترکان تلفن ثابت از این پس صورت‌حساب صفر نخواهند داشت و اگر از خطوط خود در دوره صورت‌حساب استفاده نکنند، باید هزینه‌ای به مخابرات بپردازند. به عبارت دیگر این ردیف، درآمد تضمین شده مخابرات از محل نگهداری خطوط بلااستفاده است. بنابراین اگر این ردیف هم به تصویب دولت برسد، مشترکان شهری و روستایی اگر در دوره صورتحساب مکالمه‌ای نداشته باشند باید به اندازه ٣٣٠ دقیقه (هزارو ٤٨٥ تومان) و ٢٠٠ دقیقه (٩٠٠ تومان) پالس شهری هزینه بپردازند؛ اگر بیش از این مقدار هم با تلفن ثابت صحبت کنند باید هزینه مربوط به پالس را بابت هر دقیقه بپردازند.

​​