باندپهن

توضیحات شرکت مخابرات ایران به اظهارات عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس

منبع: شرکت مخابرات ایران
روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران در پاسخ به اظهارات آقای فولادگر، عضو محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس، توضیحاتی به این شرح ارائه کرد.
 
 1-   خبر تعدیل  تعرفه مکالمات تلفن ثابت به درستی از رسانه‌ها منتشر نشد و اعلام افزایش 50 درصدی یک خبر نادرست است  (30 ریال به 45 ریال). در صورتی که این افزایش هزینه فقط شامل مکالمات درون شهری است. نرخ مکالمات بین استانی (هردقیقه 330 ریال) و مکالمه از تلفن ثابت به تلفن همراه (هردقیقه 625 ریال) افزایش نداشته و همان نرخ‌های قبلی هستند .با توجه به اینکه به طور میانگین هزینه مکالمات درون شهری ، درصد کمی از کل هزینه‌ها را در برمی‌گیرد (زیر 10 درصد) و افزایش 50 درصدی فقط شامل همین هزینه است، برآورد می شود ، در صورت تصویب نهایی تعرفه ها در کل به طور میانگین مبلغ صورتحساب‌ها کمتر از 10 درصد افزایش یابد.
 
2-   در پاسخ به این سوال آقای فولادگر که چرا مشترکان تلفن ثابت چه از خط خود استفاده کنند یا نه، باید هزینه ای را پرداخت کنند،باید گفته شود : هم اکنون حدود 6 میلیون خط بلا استفاده  در شبکه وجود دارد که هزینه نگهداری ماهیانه بالایی دارد.لذا بخشی از این هزینه باید توسط مشترک پرداخت شود .
 
 3-  در حال حاضر به دلیل هزینه پایین اتصال (50 هزار تومان ) و هزینه پایین تر آبونمان بسیاری از مشترکان دارای 2یا3 خط بدون کارکرد هستند ،این در حالی است که در بخش هایی از کشور تلفن به روز واگذار نمی شود . یکی از بهترین روش ها برای کمک به توسعه و سرمایه گذاری در این بخش ،تعدیل هزینه هاست .
 
 4- تاکید می کنیم ،افزایش قیمت پیشنهادی تعرفه، 50 درصد نبوده و نیست. بلکه فقط در کمتر از 10 درصد  مکالمات ناچیز 30 ریال برای هر دقیقه به 45ریال  می رسد و خود جناب فولادگر اگر نگاهی گذرا به ارقام قبوض مختلف منزل خود به خصوص در سال های اخیر بیاندازند، سهم نازل تلفن ثابت را در سبد تعرفه های عمومی به وضوح مشاهده می کنند .
 
5-  با نظر جناب آقای فولادگر موافقیم که افزایش تعرفه ها باید توسط نهاد مقررات گذاری اعلام شود . لذا سازمان های قانونی و رگولاتور در بخش ict، یعنی کمیسیون تنظیم مقررات این افزایش را اعلام کرده است و با توجه به نظر مثبت دولت و معاون رئیس جمهوری، می توان به این نتیجه رسید که اکنون  تمام نهادهای درگیر در بخش تلفن ثابت، از جمله وزارت ارتباطات به این نتیجه رسیده اند که راه برون رفت از بن بست ایجاد شده در بخش تلفن ثابت،تعدیل تعرفه ها و البته به موازات آن ارائه خدمات ارزش افزوده است.
 
 6-افزایش تعرفه ها توسعه زیرساخت های ارتباطی و به دنبال آن آسایش مردم را در پی خواهد داشت. حجم عمده‌ای از فعالیت‌های صنعت مخابرات کشور روی تولید تجهیزات تلفن ثابت متمرکز شده است. به جرأت می‌توان گفت که کشور ما به دانش فنی تولید تجهیزات تلفن ثابت دسترسی پیدا کرده است و تعدیل تعرفه های این بخش، باعث به صرفه شدن تولیدات داخلی صنایع مخابراتی و شروع راه بومی کردن دانش فنی در زمینه‌های گوناگون مخابرات خواهد بود.
 
همچنین، رشد سریع فناوری در عرصه ارتباطات ، ایجاد پتانسیل‌های لازم را در شبکه مخابرات برای همراهی با این روند سریع اجتناب‌ناپذیر ساخته است. بنابراین با توجه به این مسأله که تلفن ثابت زیرساخت شبکه ارتباطات کشور است و توسعه آن، توسعه سایر بخش ها را در پی خواهد داشت ، باید تعرفه‌های متعارف و مناسب برای این خدمت در نظرگرفت تا کمبود سرمایه مانع از رشد زیرساخت‌ها و توسعه فناوری‌های جدید در این حوزه نشود.به طور کلی، رشد سریع فناوری در عرصه ارتباطات ، ایجاد پتانسیل‌های لازم را در شبکه مخابرات برای همراهی با این روند سریع اجتناب‌ناپذیر ساخته است.
 
بنابراین افرایش تعرفه تلفن ثابت، آن هم با کف مبالغ پیشنهادی مخابرات، حداقل حق این مجموعه به عنوان یکی از سازمان های خدمات رسان عمومی، آن هم پس از 13 سال است و از نمایندگان فهیم و متخصص مجلس شورای اسلامی انتظار داریم در تحقق این مهم، شرکت مخابرات ایران را یاری رسانند .
 
همچنانکه به یاد داریم جناب آقای فولادگر در نمایشگاه تلکام سال 1394 بر تعدیل تعرفه ها برای حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاری مناسب تاکید کردند .

​​