باندپهن

مهمترين دستاورد پسابرجام درمخابرات ايران

منبع: ايرنا
انعقاد قرارداد فاينانس به مبلغ يک ميليارد يورو مهمترين دستاوردي است که اجراي برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) براي شرکت مخابرات ايران به همراه داشته و اين شرکت را در مسير تعامل مثبت با جهان قرار داده است.
 
اجرايي شدن برجام از دي سال 1394 و لغو تحريم‌ها، انتظار چندساله فعالان بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) کشورمان را براي حضور در بازارهاي جهاني و همکاري با شرکت‌هاي مطرح بين المللي براي انتقال فناوري به پايان رساند و فعالان اين عرصه خود را براي چيدن ميوه هاي برجام آماده کردند.
 
پس از اجرايي شدن برجام، نخستين سفر حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري به ايتاليا و فرانسه هم چشم انداز روشني را براي تحولي بزرگ در عرصه فاواي کشورمان گشود.
 
شرکت مخابرات ايران نخستين فعال بخش دولتي فاوا بود که توانست با انعقاد قرارداد فاينانس با يک وندور خارجي (تامين کننده خارجي) پيشگام در عرصه تعامل با دنياي خارج در پسابرجام باشد.
 
سخنگوي شرکت مخابرات ايران در اين باره مي گويد: پس از اجراي برجام و در6 ماهه اخير شرکت مخابرات ايران توانست با انعقاد قرارداد فاينانس يک ميليارد يورويي با يک تامين کننده بين‌المللي قطعات، براي خريد نيازهاي خود اقدام کند.
 
داود زارعيان مبلغ فاينانس را يک ميليارد يورو عنوان کرده و از وارد شدن آن به مرحله نهايي و اجرايي خبر مي دهد.
 
همچنين شرکت مخابرات ايران به گفته سخنگوي آن علاوه بر انعقاد اين قرارداد موفق به امضاي 3 تفاهم نامه با چند کشور خارجي شده که انعقاد تفاهم نامه با شرکت کي.تي( K.T) کره جنوبي به مرحله‌اي رسيده است که مشاوران اين شرکت اکنون در کشورمان حضور دارند و مشغول مشاوره با شرکت هاي ايراني هستند.
 
زارعيان به انعقاد تفاهم نامه با شرکت قزاق تل قزاقستان هم اشاره کرد‌ه و مي گويد: علاوه بر خريد خدمات مورد نياز از اين شرکت مقرر شده ايران هم خدمات فني و مهندسي مورد نياز قزاقستان را به اين کشور ارايه دهد. سخنگوي شرکت مخابرات ايران انعقاد تفاهم نامه با ايتال تل ايتاليا را دستاورد مهم ديگر پسابرجام اين شرکت اعلام کرده که در راستاي تجهيز شبکه انتقال بوده و اکنون وارد مرحله کارشناسي شده است. شرکت مخابرات ايران در پسابرجام تنها به اين قراردادها و تفاهم نامه ها بسنده نکرده و اکنون براي خريد قطعات مورد نياز و رفع نيازهاي صنعت مخابرات ايران درحال رايزني با ساير وندورهاي مطرح جهاني است.
 
رئيس جمهوري ايران در روزهاي اخير گفته است که قبل از برجام هر روز در انتظار اين بوديم که چه محدوديت، تحريم و معضل جديدي براي ملت ايران ايجاد مي‌کنند، اما اکنون هر روز يک گشايش جديد براي مردم حاصل مي شود و اين گشايش ها جاي شکرگزاري دارد که بايد در سايه آنها، کار و تلاش بيشتري براي مردم انجام گيرد.‌قرارداد فاينانس شرکت مخابرات ايران يکي از نمونه گشايش‌هايي است که در سايه تلاش هاي دولت تدبير و اميد به منصه ظهور رسيد و بزودي آثار آن را در بهتر شدن وضع ارتباطاتي کشورمان مشاهده خواهيم کرد.

​​