باندپهن

مهمترین دستاورد پسابرجام درمخابرات ایران

منبع: ايرنا
انعقاد قرارداد فاینانس به مبلغ یک میلیارد یورو مهمترین دستاوردی است که اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) برای شرکت مخابرات ایران به همراه داشته و این شرکت را در مسیر تعامل مثبت با جهان قرار داده است.
 
اجرایی شدن برجام از دی سال 1394 و لغو تحریم‌ها، انتظار چندساله فعالان بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) کشورمان را برای حضور در بازارهای جهانی و همکاری با شرکت‌های مطرح بین المللی برای انتقال فناوری به پایان رساند و فعالان این عرصه خود را برای چیدن میوه های برجام آماده کردند.
 
پس از اجرایی شدن برجام، نخستین سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به ایتالیا و فرانسه هم چشم انداز روشنی را برای تحولی بزرگ در عرصه فاوای کشورمان گشود.
 
شرکت مخابرات ایران نخستین فعال بخش دولتی فاوا بود که توانست با انعقاد قرارداد فاینانس با یک وندور خارجی (تامین کننده خارجی) پیشگام در عرصه تعامل با دنیای خارج در پسابرجام باشد.
 
سخنگوی شرکت مخابرات ایران در این باره می گوید: پس از اجرای برجام و در6 ماهه اخیر شرکت مخابرات ایران توانست با انعقاد قرارداد فاینانس یک میلیارد یورویی با یک تامین کننده بین‌المللی قطعات، برای خرید نیازهای خود اقدام کند.
 
داود زارعیان مبلغ فاینانس را یک میلیارد یورو عنوان کرده و از وارد شدن آن به مرحله نهایی و اجرایی خبر می دهد.
 
همچنین شرکت مخابرات ایران به گفته سخنگوی آن علاوه بر انعقاد این قرارداد موفق به امضای 3 تفاهم نامه با چند کشور خارجی شده که انعقاد تفاهم نامه با شرکت کی.تی( K.T) کره جنوبی به مرحله‌ای رسیده است که مشاوران این شرکت اکنون در کشورمان حضور دارند و مشغول مشاوره با شرکت های ایرانی هستند.
 
زارعیان به انعقاد تفاهم نامه با شرکت قزاق تل قزاقستان هم اشاره کرد‌ه و می گوید: علاوه بر خرید خدمات مورد نیاز از این شرکت مقرر شده ایران هم خدمات فنی و مهندسی مورد نیاز قزاقستان را به این کشور ارایه دهد. سخنگوی شرکت مخابرات ایران انعقاد تفاهم نامه با ایتال تل ایتالیا را دستاورد مهم دیگر پسابرجام این شرکت اعلام کرده که در راستای تجهیز شبکه انتقال بوده و اکنون وارد مرحله کارشناسی شده است. شرکت مخابرات ایران در پسابرجام تنها به این قراردادها و تفاهم نامه ها بسنده نکرده و اکنون برای خرید قطعات مورد نیاز و رفع نیازهای صنعت مخابرات ایران درحال رایزنی با سایر وندورهای مطرح جهانی است.
 
رئیس جمهوری ایران در روزهای اخیر گفته است که قبل از برجام هر روز در انتظار این بودیم که چه محدودیت، تحریم و معضل جدیدی برای ملت ایران ایجاد می‌کنند، اما اکنون هر روز یک گشایش جدید برای مردم حاصل می شود و این گشایش ها جای شکرگزاری دارد که باید در سایه آنها، کار و تلاش بیشتری برای مردم انجام گیرد.‌قرارداد فاینانس شرکت مخابرات ایران یکی از نمونه گشایش‌هایی است که در سایه تلاش های دولت تدبیر و امید به منصه ظهور رسید و بزودی آثار آن را در بهتر شدن وضع ارتباطاتی کشورمان مشاهده خواهیم کرد.

​​