تلفن همراه

بلوتوث 5 بازار اینترنت اشیا را رونق می‌دهد

بلوتوث یکی از محبوب‌ترین فناوری‌های ارتباطی محسوب می‌شود و کارشناسان بر این باورند که این سیستم کوتاه‌بورد می‌تواند تاثیرات قابل ملاحظه‌ای را در دنیای اینترنت اشیا برجا بگذارد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بر اساس آخرین پیش‌بینی‌های صورت گرفته، اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017 میلادی بیش از 30 هزار عضو «گروه بهره‌برداری ویژه بلوتوث» پنجمین نسخه از این فناوری را به صورت گسترده در اختیار می‌گیرند.

بلوتوث 5 به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند به صورت ویژه به نیازهای بازار اینترنت اشیا پاسخ دهد و خصوص در نسل جدید دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد.

پیش‌بینی شده است این به‌روزرسانی طیف گسترده‌تری از فرمت‌های داده را تحت پوشش قرار می‌دهد و انتقال اطلاعات به صورت بی‌سیم در فواصل کوتاه را ممکن می‌کند. همچنین گفته شده است فناوری بلوتوث 5 سرعت انتقال داده را هم بیشتر می‌کند و قرار است که تمامی این اتفاق با حداقل مصرف انرژی صورت گیرد.

با این امکانات جدید کارشناسان معتقدند که فناوری ارتباطی بلوتوث می‌تواند در آینده نزدیک به عنوان کاربردی‌ترین راهکار برای حوزه اینترنت اشیا مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال، با فناوری ارتباطی بلوتوث 5 ایستگاه‌های اتوبوس در آینده نزدیک می‌توانند به صورت لحظه به لحظه زمان رسیدن اتوبوس‌ها را به مسافران خبر دهند، فروشگا‌ها می‌توانند بدون ورود مشتریان پیشنهادات و تخفیف‌های ویژه خود را به آنها اطلاع دهند، یا سیستم‌های چندرسانه‌ای که می‌توانند علاقمندان به هنرهای مختلف را به صورت تعاملی دعوت کنند.


​​