ارسال پیامک ریتم امواج مغزی را تغییر می‌دهد

نتایج حاصل از یک مطالعه جدید که در آخرین نسخه از نشریه بین‌المللی «رفتارگرایی و صرع» متنشر شد نشان داد که ارسال پیام‌های متنی در گوشی هوشمند می‌تواند ریتم امواج مغزی را تغییر دهد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، میزان ارتباطات متنی کاربران از طریق گوشی هوشمند افزایش قابل ملاحظه یافته است و در این میان دانشمندان متوجه شده‌اند که این فرآیند می‌تواند تاثیرات عصبی روی کاربران برجا بگذارد. گروهی از محققان با مدیریت دکتر «مایو کلینیک» داده‌های مربوط به 129 بیمار را به دقت تحلیل کردند.

در این بررسی امواج مغزی تمامی افراد مذکور برای دوره زمانی 16 ماه از طریق دستگاه‌های ویژه مانیتور شد و تصاویر ویدیویی مربوط به آن نیز مورد تحلیل قرار گرفت

این دانشمندان دریافتند از هر پنج نفری که گوشی هوشمند را برای ارسال پیام‌های متنی مورد استفاده قرار می‌دهد یک نفر با ریتم اختصاصی متن‌ها را می‌نویسد و این اتفاق روی امواج مغزی او تاثیر مستقیم می‌گذارد.

در این بررسی از بیماران خواسته شد برای برقراری ارتباط با دیگران از پیام‌های متنی، حرکت انگشتان روی نمایشگر لمسی و تماس‌های صوتی استفاده کنند. در پایان مشخص شد تنها در هنگام تاپ و ارسال پیام‌های متنی امواج مغزی افراد متاثر می‌شود و ریتم مغزی آنها تغییر می‌کند.

کارشناسان با این یافته‌های جدید می‌کوشند برخی اختلالات فکری و روانی در افراد را درمان کنند و با تغییر عمدی ریتم امواج مغزی، امکان بهبودی هرچه بیشتر بیماران روانی را فراهم آورند.


​​