فناوری اطلاعات

کلاهبرداري 5 ميليوني از طريق هک تلگرام!

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
رئيس پليس فتا فارس از کشف پرونده کلاهبرداري 5 ميليون ريالي از طريق شبکه اجتماعي تلگرام خبر داد. 
سرهنگ "سيدموسي حسيني" گفت: يك فرد کلاهبردار از طريق هک تلگرام يکي از شهروندان، با برقراري ارتباط با دوستان وي در اين شبکه، از آنان درخواست مبلغي پول به صورت قرضي مي نمايد.
 
وي ادامه داد: مال باختگان نيز با توجه به اين که ظاهرا پيام از طرف دوست شان است، اعتماد کرده و مبلغ درخواستي را به شماره حساب وي واريز مي كنند که پس از گذشت مدت زماني متوجه مي شوند پيام ها از طرف فرد سومي برايشان ارسال شده است که پس از شکايت و تشکيل پرونده در پليس فتا فارس کارشناسان موفق به شناسايي متهم شدند. 
 
رئيس پليس فتا استان فارس افزود: اخيرا در فضاي مجازي و در تارنماهاي مختلف اينترنتي و به صورت گسترده موضوع هک تلگرام با عنوان "آيا به همسر خود شک داريد و ... " ديده مي شود. 
سرهنگ حسيني در اين باره گفت: در واقع فرد به اصطلاح هکر با مهندسي اجتماعي به طرق مختلف و بعضا با ارسال پيامک به قربانيان خود از آنان مي خواهد کدي که براي آنها ارسال مي شود به شماره درخواستي "هکر" از طريق پيامک يا ايميل ارسال و يا براي وي از طريق تماس تلفني خوانده شود. 
 
وي اضافه كرد: در ادامه قرباني پس از دريافت کد وارسال آن به شماره درخواستي کلاهبردار، در واقع اکانت تلگرام خودش هک مي شود و فرد هکر با استفاده از مشخصات به دست آمده  يک حساب کاربري جديد تلگرامي، با مشخصات قرباني مي سازد و از اين طريق به تمامي اطلاعات فردي وي در اپليکيشن تلگرام دسترسي پيدا مي کند. 
 
رئيس پليس فتا استان فارس از کاربران شبکه هاي اجتماعي درخواست كرد: قبل از هر اقدامي ابتدا به اصل پيام و همچنين صحت و سقم فرستنده پيام توجه داشته باشند و در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را سريعا با پليس فتا درميان بگذارند. 
 
سرهنگ حسيني خاطرنشان كرد: پليس فتا از هموطنان درخواست ميکند در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir ايميل:fars_fata@police.ir و يا تلفن: 2183919-071 گزارش كنند.

​​