باندپهن

تلفن ثابت سرمایه ای برای توسعه زیرساخت ارتباطی

منبع: شرکت مخابرات ایران
فناوری اطلاعات و ارتباطات به دلیل عمومی بودن آن با سایر فناوری ها تفاوت اساسی دارد، به این معنی که تنها در حوزه فعالیت خود تاثیرگذار نیست، بلکه در کل فعالیتهای اقتصادی و غیراقتصادی تاثیر بسزائی در تسهیل انجام امور و بالا بردن بهره‌وری و کارائی دارد. مرور وضعیت ایران در حوزه نرخ سبد ارتباطی نشان می‌دهد که در زمینه ارزانی هزینه دومین فناوری ارتباطی یعنی در حوزه تلفن ثابت، جایگاه اول منطقه و دنیا را داریم.
 
اگر از دیدگاه كلان اقتصادی به صنعت مخابرات نگاه کنیم، نظام تعرفه‌بندی اثر بسزایی در بازگشت سریعتر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، توسعة آسان‌تر شبكه و رضایت بیشتر مشتریان دارد. به همین دلیل، برای رسیدن به حداكثر بهره‌وری، باید نظام درستی در تعیین میزان تعرفه‌ منظور كرد.
 
خبر افزایش تعرفه مکالمات تلفن ثابت انعکاس درستی در رسانه ها نداشت. در حالی افزایش 50 درصدی  تعرفه برای  مکالمه ها عنوان شد (30 ریال به 45 ریال) که این افزایش هزینه فقط شامل مکالمات درون شهری بود .
 
نرخ مکالمات بین استانی (هردقیقه 330 ریال) و مکالمه از تلفن ثابت به تلفن همراه (هردقیقه 625 ریال) بدون افزایش نداشته و با همان نرخ های قبلی تعریف شدند.
 
با توجه به اینکه به طور میانگین هزینه مکالمات درون استانی، درصد کمی از کل هزینه ها را در برمی گیرد(زیر 20 درصد) و افزایش 50 درصدی فقط شامل همین هزینه است، برآورد شده است که در کل به طور میانگین مبلغ صورتحساب ها کمتر از 10 درصد افزایش خواهد داشت.
 
این در حالی است که 6 میلیون تلفن ثابت در کشور وجود دارد که با توجه به پایین بودن هزینه آبونمان و همچنین بالا بودن هزینه صدور قبض و ارسال پستی و ... برای آنها قبضی صادر نمی شود.
 
علی رغم اینکه تحول‌های چشمگیری در حوزة تلفن ثابت در كشور رخ داده است و بر اساس آمار، كشور ما در بین كشورهای حوزة خاورمیانه از نظر ضریب نفوذ، دارای جایگاه منحصر به‌فردی است، احتکار خطوط تلفن به دلیل پایین بودن هزینه اتصال تلفن ثابت و در نظر نگرفتن آبونمان برای اتصال هر خط ، یکی از مشکلاتی است که در این حوزه وجود دارد  .این در حالی است که شرکت مخابرات برای اتصال یک خط تلفن هزینه زیادی را متحمل می شود . با توجه به این مسئله ، افزایش هزینه اتصال،  امری کاملا طبیعی و لازم به نظر می رسد، با توج به اینکه سود حاصل از این افزایش در جهت به روزرسانی و توسعه زیرساخت ها به کار گرفته خواهد شد.
 
نکته مهم دیگر اینکه در حال حاضر 40 هزار روستا از خدمات تلفن همراه با تعرفه مکالمه 20 برابر استفاده می کنند و این در حالی است که توسعه تلفن همراه در روستاها به مراتب کم هزینه تر از تلفن ثابت است و این مسئله جدای از مدت زمان صرف شده و نیروی انسانی اختصاص یافته برای انجام این فرایند است.
 
رشد سریع تكنولوژی در عرصة فناوری اطلاعات، ایجاد پتانسیل‌های لازم را در شبكة مخابرات برای همراهی با این روند سریع اجتناب‌ناپذیر ساخته است. بنابراین با توجه به این مسئله که تلفن ثابت زیرساخت تلفن همراه است و توسعه آن ، توسعه تلفن همراه را در پی خواهد داشت و نبود فیبر نوری در توسعه تلفن همراه نیز خلل ایجاد خواهد کرد باید تعرفه های متعارف و مناسب برای این خدمت در نظر بگیریم تا نبود سرمایه مانع از رشد زیرساخت ها و توسعه فناوری های جدید در این رابطه نشود.
 
افزایش تعرفه ها توسعه زیرساخت های ارتباطی  و به دنبال آن آسایش مردم  را در پی خواهد داشت . حجم عمده‌ای از فعالیت‌های صنعت مخابرات كشور ما روی تولید تجهیزات تلفن ثابت متمركز شده است. به جرأت می‌توان گفت كه كشور ما به دانش فنی تولید تجهیزات تلفن ثابت دسترسی پیدا كرده است؛ ولی این در واقع شروع راه بومی كردن دانش فنی در زمینه‌های گوناگون مخابرات است.

​​