فناوری اطلاعات

چراغ سبز شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی

منبع: فناوران
سخنگوی شورای نگهبان آمادگی این نهاد را برای بررسی امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به صورت الکترونیکی اعلام کرد.
 
درحالی که دولت یازدهم به شدت پیگیر برگزاری الکترونیکی انتخابات مجلس در هشت کلان شهر بود، این موضوع با نظر مخالف شورای نگهبان روبه رو شد. این در حالی بود که گفته می شد وزارت ارتباطات تجهیزات برگزاری این انتخابات را نیز خریداری کرده است.
 
با پایان انتخابات مجلس، این بحث مطرح شد که پروژه برگزاری الکترونیکی انتخابات برای انتخاب رییس جمهور پیگیری خواهد شد یا خیر؟
سخنگوی شورای نگهبان روز گذشته در این باره گفت: در صورت درخواست وزارت کشور برگزاری الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می کنیم.
 
عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت کشور در نامه ارسالی خود درخواست برگزاری الکترونیکی انتخابات آینده ریاست جمهوری را ارایه کرده است یا خیر، گفت: ظاهرا در آن نامه فقط درباره تعیین تاریخ انتخابات آینده ریاست جمهوری مطالبی مطرح شده است.
وی اضافه کرد: اگر وزارت کشور چنین درخواستی بدهد، آن را بررسی می کنیم.
 
علیرضا براتی، معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور نیز چند روز پیش در این باره گفته بود: انتخابات 25 فرآیند دارد که 24 فرآیند آن چندین دوره است که به صورت الکترونیکی برگزار شده و بنابراین می توانیم ادعا کنیم انتخابات در کشور به صورت الکترونیکی برگزار می شود.
 
براتی گفت: برای مثال در همین انتخابات اخیر در نزدیک به 50 هزار شعبه اخذ رای، از ابتدای شروع انتخابات تا پایان رای گیری، شماره ملی افراد به صورت آنلاین استعلام و سپس اجازه رای دادن به افراد داده شد که اتصال آنلاین 50 هزار نقطه به هم در نوع خود کار بزرگی بود.
 
وی افزود: تنها فرآیندی که هنوز الکترونیکی نشده، بحث رای گیری الکترونیکی است که سال گذشته و برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان تعامل خوبی با شورای نگهبان داشته و تجهیزات آن را آماده کردیم. معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور گفت: اکنون زیرساخت ها و توانمندی انجام رای گیری الکترونیکی آماده است و امیدواریم در انتخابات آتی در اردیبهشت ماه این موضوع محقق شود.

​​