باندپهن

465 پروژه مخابراتی در استان تهران و البرز به بهره برداری می رسد

منبع: ایرنا
سخنگوی شرکت مخابرات استان تهران می گوید، در هفته دولت امسال 465 پروژه با سرمایه گذاری 839 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
 
 
محمدرضا بیدخام در گفت و گو با ایرنا ضمن اشاره به این که افتتاح هر پروژه علاوه بر توسعه فعالیت های شرکت، خدمات بهتر را برای شهروندان به دنبال خواهد داشت، پروژه های مخابراتی که به تدریج افتتاح می شوند را پورت مشترک سوییچ، پورت مشترک و دیتا( ACCESS) و پورت دیتا ( DSLAM)عنوان کرد.
به گفته وی، 18 هزار و 200 پورت سوئیچ، 126 هزار و700 پورت دیتا ( ACCESS) و 148 هزار پورت دیتا ( DSLAM )* برای هفته دولت در استان تهران و البرز آماده بهره برداری شده است.
 
(DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer دستگاه فوق در مراکز ارایه دهنده سرویس DSL نصب و امکان ارایه خدمات مبتنی بر DSL را فراهم می کند. DSLAM اتصالات مربوط به تعدادی از مشترکان را گرفته و آنها را به یک اتصال با ظرفیت بالا برای ارسال بر روی اینترنت تبدیل می کند. 
 
پیش از این « علیرضا صیدی » مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران از رسیدن ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان تهران به 55.53 درصد خبر داده و گفته بود: ضریب نفوذ در شهر تهران نیز به 26.56 درصد رسیده است.
وی یادآوری کرده بود: اکنون تعداد تلفن های ثابت مشغول به کار در استان های تهران و البرز به 8 میلیون و 189 هزار شماره رسیده است.
 
صیدی تعداد تلفن های همگانی مشغول به کار در استان تهران و البرز را 24 هزار و 131 دستگاه و تعداد پورت های اینترنت مشغول به کار دراین دو استان را یک میلیون و 895 هزار پورت اعلام کرده بود.
پیشتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرداده بود زیرساخت های ارتباطات کشور در سه سال اخیر 2.8 برابر رشد داشته است.
 
براساس بررسی های انجام شده توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعداد تلفن ثابت دایری در کشور تا پایان سال 1394حدود ۳۰ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۱۵۷ شماره بوده است. 
بررسی ها از ضریب نفوذ ۳۸.۴۲ درصدی تلفن ثابت و ۹۴.۴۶ درصدی تلفن همراه در کشور حکایت دارد. براساس مقایسه صورت گرفته ضریب نفوذ تلفن ثابت در سال 1386 حدود ۲۲.۴۹ درصد بوده که تا پایان سال 1394 به حدود ۳۸.۵ درصد نزدیک شد. 
 
تا پایان سال 1394 تعداد ۱۳۹ هزار و ۷۲۹ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شده و تعداد دفاتر خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی به ۸ هزار و ۴۴۳ دفتر رسیده است. همچنین براساس این بررسی ها ۴۸ هزار روستا در کشور دارای تلفن خانگی و ۵۴ هزار روستا دارای ارتباط هستند. 

​​