باندپهن

معاون شبکه شرکت مخابرات استان تهران: استفاده از فناوری فیبر نوری در منازل آغاز شد

منبع: شرکت مخابرات ایران
معاون شبکه مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران ، از استفاده از فناوری فیبر نوری (FTTH) در صنعت ساختمان برای نخستین بار در کشور توسط شرکت مخابرات استان تهران خبرداد.
 
خلیلی با اشاره به اینکه در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، هتل ها، بیمارستان ها، مراکز آموزشی و غیره بهره گیری از فناوری های نوین اجتناب ناپذیر است افزود: استفاده بهتر از سرویس های مختلف از جمله تلفن ،دیتاومحتوا ، باکیفیت مناسب از یک سو و از سوی دیگر افزایش نیاز به اینترنت و ارتباطات پر سرعت منجر به آن شده است تا اغلب اپراتور های مخابراتی در جهان، ارتباطات خود را از سیم های مسی و شبکه های اکتیو، به فیبر های نوری و شبکه پسیو تغییر دهند.
 
معاون شبکه مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران با بیان اینکه استفاده از فناوری FTTX-GPON از جمله سرویس هایی است که بهبود کیفیت را به ارمغان می آورد تصریح کرد: در این روش با سه نوع امکان FTTC/FTTB/FTTHدر FTTC/Bفیبر نوری از مرکز اجراء و در قسمت انتهایی از طریق کابل مسی به مشترک سرویس داده می شود ولی در FTTH از مرکز مخابراتی تا داخل واحد ها و یا منزل مسکونی مشترک فیبر اجرا می شود.
 
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه زیر ساخت تکنولوژی GPON مبتنی بر NGN در ایران همزمان با سایرکشورهای پیشرفته به صورت FTTC و FTTB ارایه و همچنان خطوط تلفن به صورت سیم مسی و اینترنت و دیتا به صورت DSL به مشترکین واگذار می شود اظهارداشت: در این روش ترکیب فیبر نوری و کابل مسی برای ارایه ارتباط به مشترک استفاده شده و با توجه به محدویت هایی که در ارایه پهنای باند در بخش کابل مسی است به همین منظور اجرای FTTHرا در ساختمانهای جدید در دستور کار قراردادیم.
 
خلیلی افزود: در این حالت فیبر نوری از مرکز مخابراتی تا ورودی ساختمان از طرف مخابرات تامین و با هماهنگی پیمانکار مورد تایید مخابرات و سازنده ساختمان اجرای فیبر در داخل ساختمان و تمامی واحد ها اجرا می شود.
 
شایان ذکر است این پروژه به صورت پایلوت و برای اولین بار در كشور توسط شركت مخابرات استان تهران با هماهنگی پیمانکار مورد تایید با بهره گیری فناوری FTTH در مجتمع تجاری و اداری آرتمیس فرمانیه اجرا و به بهره برداری رسید و برای ساختمان های تازه ساز و جدید در صورت همکاری سازندگان ساختمان و برای ساختمان های قدیمی با همکاری مالکین قابل انجام است.
 
افزودنی است با اجرای این فناوری علاوه بر مزایای فنی مثل ارتقاءکیفیت و افزایش پهنای باند دسترسی برای مشترک امکان ارایه خدمات یکپارچه نظیر شبکه دوربین های مداربسته (, CC TV IP Camera) ، مراکز تلفن های سانترال ( IP PBX ) ، تلویزیون (, CATV IPTV , VoD ) ، شبکه های داخلی ، پیجینگ ( Paging )، وایرلس ( Public Wifi ) ، آیفون تصویری و ... بر روی فیبر نوری مهیا شده و شبکه ای امن و پویا با قابلیت اتصال به بستر فیبر نوری سراسری و ایجاد واحد های هوشمند ( Smart Home ) را فراهم می آورد.
 
اجرای این طرح علاوه برمزیت های فوق الذکر با کاهش فضای مورد نیاز کابل کشی مسی در داخل ساختمان موجب افزایش متراژمفید طبقات ساختمان نیزمی شود.

​​