لبه تکنولوژی

ربات‌های پرنده حمل کالا به رقابت پرداختند

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
مسابقه ربات‌های پرنده حمل کالا توسط دیجی‌کالا با حمایت ستاد توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و همکاری شرکت دانش بنیان شزان در پارک فناوری پردیس برگزار شد.
 
نخستین مسابقه ربات‌های پرنده حمل کالا با شعار «آسمان، نوآوری و آینده» طی دو روز برگزار شد این مسابقات در راستای دست‌یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و با هدف هدایت استعدادهای برتر حوزه رباتیک کشور در مسیر حل نیازها و مشکلات عملیاتی کسب و کارهای ایرانی طراحی شد و متخصصان جوان کشور برای حل چالش‌های تحویل کالا با ربات پرنده به رقابت پرداختند.
 
بنابراین در نخستین روز این مسابقات شرکت‌کنندگان در محل برگزاری مسابقه مستقر شدند تا مستندات طراحی پرنده خود را به تایید شورای ملی برسانند و در روز دوم ربات‌های پرنده 7 تیم شرکت‌کننده در میدان اصلی جهت حمل کالا به رقابت پرداختند. چارچوب کلی مسابقه نیز شامل ثبت‌نام، ارسال اطلاعات فنی، معرفی تیم‌های انتخاب‌شده برای رقابت نهایی، بازدید فنی از تیم‌های شرکت‌کننده، برگزاری کارگاه آموزشی، برگزاری پیش‌مسابقه، برگزاری مسابقه اصلی بود که در بازه زمانی از بهمن‌ماه سال گذشته تا پایان شهریور 95 تعیین شد.
 
همچنین، این مسابقه با حمایت ستاد توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و همکاری شرکت دانش‌بنیان شزان، پارک فناوری پردیس و نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، دانشگاه اصفهان، شرکت توسعه آسمان آترین ایساتیس، شرکت آسمان‌تراشه ایران، شرکت ایرسا آسیا آسمان و شرکت‌‌کنندگان آزاد برگزار ‌شد. 
 
در مسابقه «ربات‌های پرنده» که در سطح حرفه‌ای برگزار شد، متخصصان جوان در دو بخش «ارزیابی طراحی» و «مسابقات میدانی» در زمینه حمل کالا با ربات پرنده به رقابت پرداختند.
 
در همین راستا و بر اساس برنامه‌ریزی شرکت دانش‌بنیان شزان با همکاری دیجی‌کالا و حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش دانش بنیان کارگاه آموزشی ربات‌های پرنده را نیز در شهریور ماه سال جاری برگزار کرد. در این کارگاه که با استقبال قابل توجهی مواجه بود، علاقه‌مندان به ساخت ربات‌های پرنده حمل کالا ثبت‌نام و شرکت کردند و مهارت‌های «مدیریت پروژه، طراحی سیستم و مستندسازی، طراحی پرنده و دینامیک پرواز، طراحی سامانه الکترونیک، کنترل و پیمایش خودکار، تشخیص الگو و اجتناب از برخورد با موانع، جمع‌بندی طراحی سیستم و مستندسازی» آموزش داده شد.
 
همچنین، پیش‌مسابقه ربات‌های پرنده حمل کالا توسط دیجی‌کالا با همکاری شزان در پارک فناوری پردیس برگزار شد، پیش‌مسابقه بخشی از برنامه مسابقه ربات‌های پرنده حرفه‌ای حمل کالای دیجی‌کالا بود که حدود دو هفته مانده به مسابقه اصلی و با حضور 14 تیم در پارک فناوری پردیس برگزار شد.

​​