فناوری اطلاعات

امیر بی گزند پرفروشترین آلبوم دیجیتال نیمه اول سال 95 در بیپ تونز

موسیقی پاپ، چندین دهه است که پر طرفدارترین سبک در میان ایرانیان به شمار می آید. گروه آریان، محسن چاوشی، مرتضی پاشایی و بسیاری دیگر از هنرمندان موسیقی پاپ، همگی از محبوب ترین چهره های کشور هستند و بر همین اساس انتظار می رود که در آمار پرفروش ترین آثار موسیقایی نیز نام این هنرمندان بیش از سایرین دیده شود. اما با نگاهی به آمار پرفروش ترین آثار شش ماه نخست سال 1395 در سایت «بیپ تونز»، با نکته ای متفاوت مواجه می شویم. آلبوم هایی از همه سبک ها، در میان ده پرفروشِ ۶ ماه نخست حضور دارند.
 
PorForoosh-Ofoghi.jpg
تنها سه آلبوم «امیر بی گزند» اثر «محسن چاوشی»، «سی سالگی» اثر «احسان خواجه امیری» و «خوشبختیت آرزومه» اثر «سیامک عباسی» از سبک پاپ در میان ده اثر پرفروش نیمه اول سال قرار دارند. همچنین با نگاهی دقیق تر متوجه می شویم که حتی همین سه آلبوم هم کاملا در سبک پاپ قرار ندارند.
 
«امیر بی گزند» با فضایی متفاوت از آثار پاپ رایج کشور در صدر جدول قرار گرفته است و در این آلبوم از موسیقی راک تا هاوس را می توان شنید. آلبوم «خوشبختیت آرزومه» نیز در برخی قطعات تحت تاثیر موسیقی اسپانیش و الکترونیک است. شاید مهم ترین دلیل این اتفاق به مخاطبان این آثار باز می گردد. پرطرفدار بودن خوانندگان موسیقی پاپ بر هیچ کس پوشیده نیست، اما مخاطبان سبک هایی مثل موسیقی ایرانی بیشتر مایل به پرداخت مبلغی برای خرید موسیقی و حمایت از خواننده مورد علاقه خودشان هستند و همین دلیل باعث می شود که آلبوم «دخت پری وار» اثر «علیرضا قربانی» در رتبه هفتم پر فروش ترین ها قرار گیرد. اما این تنها یکی از دلایل پرفروش شدن یک اثر است. صدا و سیما به عنوان پرمخاطب ترین رسانه کشور تاثیر زیادی بر شهرت یک هنرمند دارد. هر خواننده ای که بتواند تیتراژ یک سریال یا برنامه تلویزیونی را از آن خود کند، فروش آلبومش را تضمین کرده است.
 
گروه «کاکو بند» با وجود اینکه به جمع پرفروش های شش ماه نخست وارد نشده، اما با اجرای چند تیتراژ تلویزیونی توانسته برای هفته های متوالی خود را در پرفروش های هفته سایت «بیپ تونز» حفظ کند و این در حالی است که بیش از یک سال از پخش آلبوم «دعوت» این گروه می گذرد. آلبوم «ماه و ماهی» اثر زیبا و به یاد ماندنی «حجت اشرف زاده» نیز از همین امکان بهره مند شده است. پخش برخی قطعات این آلبوم در صدا و سیما به شهرت هر چه تمام تر آن کمک فراوانی کرده تا جایی که نه تنها این آلبوم را در میان پرفروش ترین آثار سال ۹۴ می دیدیم که در شش ماه نخست سال ۹۵ نیز «ماه و ماهی» به رتبه هشتم دست یافته است.
 
«ناگفته» اثر «حافظ ناظری» که آلبومی در سبک کلاسیک با بارقه هایی از موسیقی ایرانی است نیز در رتبه چهارم قرار گرفته. این آلبوم در مرداد سال ۹۴ با تبلیغات فراوان پخش شد و بلافاصله پس از پخش آلبوم، برگزاری چندین کنسرت به پرفروش شدن آن در سال ۹۴ کمک شایان کرد. اما پس از یک سال چگونه بار دیگر در رتبه چهارم پرفروش ها قرار گرفته؟ جواب بار دیگر در صدا سیما قرار دارد. حضور حافظ ناظری در برنامه «خندوانه» باعث شد که آلبوم او بار دیگر مورد توجه قرا گیرد و اکنون بیش از یک ماه است که «ناگفته» در میان ۶ پرفروش هفته سایت «بیپ تونز» قرار دارد و در نتیجه آن، توانسته در جمع شش ماه به رتبه چهارم برسد.
 
«کاوه یغمایی» پس از حدود ۱۳ سال دومین آلبوم رسمی خود با نام «منشور» را در سال ۹۵ پخش کرد که توانسته به رتبه پنجم پرفروش ترین آثار شش ماه نخست ۹۵ برسد. هر روز بر تعداد طرفداران سبک راک در ایران افزوده می شود و کاوه یغمایی از اولین هنرمندان رسمی موسیقی راک پس از انقلاب اسلامی است. همه این عوامل باعث شد که نگاه طرفداران موسیقی راک و حتی سایر سبک ها برای مدتی به سوی این آلبوم باشد و در نتیجه به آلبومی پرفروش بدل گردد.
 
«رضا یزدانی» سال هاست که در عرصه موسیقی پاپ راک فعالیت دارد و با حضور در برنامه های مختلف توانسته شهرت نسبتا خوبی برای خود رقم بزند. آخرین آلبوم او با نام «دوئل در آینه» توانسته به رتبه ششم پرفروش ترین ها دست یابد. «ماکان اشگواری» با آلبوم «دور» در رتبه دهم قرار دارد. شاید عجیب ترین آلبوم همین باشد. یکی از چهار آلبومی که اولین اثر شخصی هنرمندشان هستند، همین آلبوم است.

​​