بازار سرمایه

رایتل و ایرانسل در راه بورس

منبع: همشهري آنلاین
مدیر پذیرش بورس تهران از عرضه سهام ایرانسل تا پایان امسال و مذاکرات مدیران رایتل برای ورود به بورس خبرداد.
قرار است آبان‌ماه امسال مدیران‌ام تی ان آفریقای جنوبی به‌عنوان سهامدار ایرانسل برای مذاكره سه‌جانبه وارد تهران شوند.
نزدیك به چند سال است كه بنیاد مستضعفان تلاش می‌كند سهام ایرانسل را وارد بورس تهران كند اما به توافق نرسیدن بر سر میزان عرضه سهام با شركت‌ام تی ان آفریقای جنوبی به‌عنوان یكی دیگر از سهامداران ایرانسل مانع از ورود این شركت به بورس تهران شده است.
 
هم‌اكنون بنیاد مستضعفان و ‌ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی سهامداران شركت ایرانسل هستند. درصورت عرضه سهام توسط هریك از این دوشركت تركیب سهامداری ایرانسل به‌گونه‌ای تغییر خواهد كرد كه ممكن است در مدیریت این شركت تغییراتی ایجاد كند، این موضوع همان عاملی بوده است كه منجر شد هیچ‌یك از 2سهامدار حاضر به فروش سهامشان از طریق بورس نباشند و ماجرای ورود ایرانسل به بورس چندین سال معطل بماند.
 
اما با گذشت این سال‌ها مقامات بورس تهران اكنون فرمولی دارند كه می‌تواند گره كار ایرانسل را باز كند. قرار است در نشستی سه‌جانبه كه میان بنیاد مستضعفان،‌ ام‌تی‌ان و بورس تهران برگزار می‌شود مقامات بورس تهران فرمول‌های مختلفی برای عرضه سهام ایرانسل در بورس ارائه كنند كه یكی از آنها عرضه همزمان سهام ایرانسل در بورس تهران و بورس ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی است.
 
بورس آفریقای جنوبی هم‌اكنون با ارزشی معادل 1000میلیارد دلار در رده بزرگ‌ترین بورس‌های دنیا قرار دارد و در یك سال گذشته میلادی با 26درصد رشد بیشترین میزان رشد را در میان بورس‌های معتبر دنیا داشته است. از این نظر عرضه همزمان سهام ایرانسل در بورس تهران و آفریقای جنوبی بر ارزش سهام ایرانسل اضافه خواهد كرد و این شركت را بین‌المللی می‌كند.بورس ژوهانسبورگ در طول چند سال گذشته توانسته است توجه سرمایه‌گذاران دنیا را به‌خود جلب كند.
 
راهكار‌های عرضه سهام ایرانسل
در همین رابطه اسماعیل درگاهی مدیر پذیرش بورس تهران در گفت‌وگو با همشهری از وجود فرمول‌های مختلف برای ورود ایرانسل به بورس خبر داد و اعلام كرد:بنیاد مستضعفان برنامه‌های زیادی برای ورود شركت‌های زیر‌مجموعه‌اش به بورس دارد و در همین رابطه تلاش می‌كند ایرانسل را تا پایان سال وارد بورس كند.
 
او تأكید كرد: بنیاد مستضعفان راغب است سهام ایرانسل وارد بورس شود اما با توجه به اینكه شركت‌ام تی ان آفریقای جنوبی هم در تركیب سهامداری حضور دارد باید دراین باره توافق‌هایی انجام شود.او افزود: مذاكرات اولیه از سوی بنیاد مستضعفان انجام شده و قرار است با برگزاری یك جلسه سه‌جانبه كه بورس تهران هم در آن شركت خواهد كرد فرمول نهایی برای نحوه ورود ایران به بورس تعیین شود.
 
درگاهی درباره زمان برگزاری این نشست سه‌جانبه گفت: به‌احتمال زیاد این نشست آبان‌ماه امسال در تهران برگزار خواهد شد.
او در پاسخ به این پرسش كه سهام ایرانسل چه زمانی در بورس عرضه می‌شود، گفت: درصورت انجام توافق‌های نهایی سهام ایرانسل تا پایان امسال در بورس تهران عرضه خواهد شد ضمن اینكه برنامه بنیاد مستضعفان این است كه سهام ایرانسل امسال در بورس عرضه شود.
 
پیشنهاد عرضه همزمان در بورس آفریقای جنوبی
مدیر پذیرش بورس تهران درباره یكی از پیشنهاد‌هایی كه قرار است به سهامدار آفریقای جنوبی اعلام شود، گفت:با توجه به اهداف بلندمدت بازارسرمایه یكی از پیشنهاد‌های ما فهرست شدن همزمان شركت ایرانسل در بورس تهران و بورس آفریقای جنوبی است، این كار مزایای زیادی هم برای بازار سهام ایران و هم برای سهامدار آفریقایی دارد.
 
او افزود: طبیعتا ‌ام‌تی‌ان به عنو ان یك شركت بین‌المللی از ورود یكی از شركت‌های بین‌المللی‌اش به بورس استقبال می‌كندچراكه بورس شركت‌ها را تحت نظارت عمومی (under watch) قرار می‌دهد و این موضوع وجهه بین‌المللی شركت را به‌شدت افزایش می‌دهد.
 
او با بیان اینكه با ورود ایرانسل به بورس شفافیت این شركت بیشتر می‌شود، تأكید كرد: طبیعتا به توافق رسیدن با ‌ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی با بنیاد مستضعفان بستگی به این دارد كه ما چه فرمولی به آنها بدهیم و چگونه مزایای ورود به بورس تهران را برای آنها تشریح كنیم اما ما فرمول‌هایی داریم كه مسیر ورود ایرانسل به بورس را هموار می‌كند.
 
او اشاره‌ای به جزئیات فرمول‌های دیگر نكرد اما در عین حال تأكید كرد: آبان‌ماه امسال شاهد خبر‌های خوبی در مورد سهام ایرانسل خواهیم بود.
 
رایتل هم وارد بورس می‌شود
مدیر پذیرش بورس تهران از انجام مذاكرات جدی مقامات شركت رایتل، اپراتور سوم تلفن همراه ایران با بورس خبر داد و گفت: مدیران شركت رایتل تاكنون صحبت‌های جدی با بورس تهران برای ورود به بورس انجام داده‌اند و قرار است به‌زودی درخواست‌شان را به بورس تهران ارائه كنند. او درباره پذیرش شركت‌های دیگر و برنامه عرضه ابزار‌های مالی جدید گفت: شركت شاتل نیز قرار است به‌زودی برای تأمین مالی بخشی از منابع مالی مورد نیازش از طریق بورس تهران صكوك منتشر كند. درگاهی همچنین از عرضه سهام شركت آسان پرداخت و تجارت الكترونیك فردا متعلق به بانك آینده به‌زودی در بورس تهران خبر داد و گفت: این دو شركت درخواست پذیرششان را به بورس تهران ارائه كرده‌اند.

​​