فناوری اطلاعات

صدا و سیما: از آپارات شکایت کردیم چون از ما مجوز ندارد

منبع: فناوران
به دنبال انتشار خبر حذف اپلیکیشن های آپارات و فیلیمو از روی کافه بازار صدا و سیما نیز سرانجام سکوت خود را در این باره شکست.
 
حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما، شکایت سازمان صدا و سیما از سایت آپارات را تایید کرد و درباره دلیل این شکایت گفت: این خبر صحت دارد اما منتشرکنندگان آن به موضوع شکایت اشاره ای نکرده اند و موضوع به گونه ای طرح شده که  گویی سازمان صدا و سیما قصد دارد مانع فعالیت چنین سایت هایی شود درحالی که درواقع چنین نبوده و براساس تکالیف مقرر در اسناد بالادستی ازجمله تکلیفی که در پیوست حکم ریاست سازمان صدا و سیما و در ابلاغی که به ریاست محترم جمهوری به عنوان رییس شورای عالی فضای مجازی صورت گرفته، مسوولیت تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، صدور مجوز و نظارت بر فعالیت همه فعالان این حوزه بر عهده سازمان صدا و سیما گذاشته شده است. 
 
وی افزود: شکایت مذکور مربوط به  سال گذشته بوده و از دو جنبه خواستار احقاق حقوق سازمان صدا و سیما شده است. یکی نقض حقوق مالکیت فکری سازمان صدا و سیما و دیگری از باب اینکه چنین سایت هایی از جمله سایت آپارات، مجوزهای لازم برای فعالیت در عرصه صوت و تصویر فراگیر در فصای مجازی را از سازمان صدا و سیما دریافت نکرده اند. 
 
مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما درباره موضوع شکایت صورت گرفته توضیح داد: اصولا هر فعالیت فرهنگی یا تجاری در فضای واقعی و مجازی نیازمند اخذ مجوز بوده و ارایه خدمات فضای مجازی در عرصه صوت و تصویر فراگیر هم نیاز به اخذ مجوز از سازمان صدا و سیما دارد که مالکان سایت آپارات به رغم اخطارهای قبلی این مجوز را اخذ نکرده اند. پیرو شکایت هایی که قبلا در این زمینه صورت گرفته، برخی از فعالان که مجوزهای لازم را از سازمان اخذ کرده اند، مشکلی برای ادامه کار ندارند؛ اما سایت آپارات تاکنون نسبت به این موضوع اقدامی نداشته است. 
 
معینی افزود: مشکل دیگر سایت آپارات این است که بدون کسب مجوز های لازم از محتوای سازمان صدا و سیما که برای تامین آن ها هزینه قابل توجهی صرف شده استفاده می کند. برخلاف اخطارهای مکرر سازمان، تولیدات رسانه ملی را بازنشر و حقوق مالکیت فکری سازمان صدا و سیما را نادیده گرفته و تولیدات آن را در فضای مجازی در دسترس عموم قرار می دهد بدون اینکه عواید مالی آن را به دارندگان حقوقشان منتقل کرده یا آنها را در کنار محتواهایی که مورد تایید سازمان نیستند، قرار ندهد. 

​​