لبه تکنولوژی

وزارت نیرو: ایتالیایی ها با ایران در هوشمند سازی شبکه برق همکاری می کنند

منبع: اقتصادآنلاین
وزارت نیرو اعلام کرد: شرکت ایتالیایی CESI به عنوان مشاور، اجرا و پیاده سازی زیرساخت اندازه گیری هوشمند سازی شبکه برق کشور (طرح فهام) با سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) همکاری و مشارکت می کند.
 
فهام (فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) بخش نخست هوشمندسازی شبکه برق کشور است که در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی سی تی) برای بهره برداری بهتر از شبکه برق استفاده می شود و علاوه بر آن امکان ارتباط دو طرفه با مشترکان فراهم خواهد شد.
 
به گفته ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو که طرح فهام را در شهریور 94 کلید زد، این طرح در چارچوب اقتصاد مقاومتی طراحی و اجرا می شود و زمینه ارتقای بهره وری، کاستن از تلفات برق و فراهم سازی زمینه توانمندی های داخلی برای صادرات خدمات به خارج کشور را مهیا می کند.
 
شرکت ایتالیایی CESI با هدف انتقال دانش فنی و بکارگیری تجربیات، قرارداد همکاری با سابا به منظور اجرا و پیاده سازی زیرساخت اندازه گیری هوشمند کشور (فهام) و شبکه هوشمند، امضا کرده است.
 
برپایه این قرارداد، شرکت CESI با ارایه خدمات مشاوره ای در زمینه تهیه اسناد قابلیت همکاری در بخش ارتباطات بین کنتور، متمرکزکننده داده و سیستم های نرم افزاری و همچنین فناوری های نوین در بخش PLC ، به عنوان مشاور طرح فهام با سابا همکاری می کند.
 
«هادی مدقق» که مسئولیت اجرای طرح فهام را برعهده دارد، پیش از این اظهار داشت: برپایه برنامه ریزی های انجام شده مبتنی بر هدایت و حمایت هدفمند و مدیریتی از صنعت داخلی و با تلاش شرکت های توانمند داخلی طراحی، ساخت و راه اندازی سامانه اندازه گیری هوشمند در کشور به صورت کامل تحقق یافته است.
 
به گفته وی دو شرکت ایرانی موفق شدند پایلوت های (نمونه های آزمایشی) طرح فهام را مطابق با استانداردهای روز جهان و با استفاده از نرم افزارها و کنتورهای هوشمند ساخت داخل با نصب چهار هزار کنتور هوشمند در استان های بوشهر و زنجان با موفقیت انجام و آماده اجرای طرح در سطح کشور هستند.
 
هیات وزیران هفتم مرداد 1388 به منظور حفظ و صیانت از منابع انرژی کشور و امکان کنترل و کاهش خاموشیها، پیاده سازی کامل شبکه هوشمند قرائت و مدیریت مصرف را برای مشترکان برق در مدت پنج سال ( آینده) به وزارت نیرو تکلیف کرد.
 
براساس مصوبه یاد شده وزارت نیرو وظیفه دارد برای همه متقاضیان جدید اشتراک، کنتورهای هوشمند مجهز به سیستم قرائت و کنترل هوشمند بار و امکانات فناوری اطلاعات روز آمد نصب نماید.
 
وزارتخانه یاد شده تکلیف دارد، حداکثر ظرف مدت پنج سال کنتورهای همه مشترکین موجود با اولویت مشترکین پرمصرف و شبکه های توزیع و انتقال را با کنتورها، زیر ساخت و تجهیزات مجهز به سیستم قرائت و کنترل هوشمند بار و فناوری اطلاعاتی روز آمد جایگزین نماید. 

​​