فناوری اطلاعات

مدیرعامل شرکت زیرساخت خبر داد: دلیل اختلالات اخیر اینترنت تهران

منبع: ایسنا
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با تایید بروز اختلالاتی در اینترنت تهران که روز گذشته رخ داده بود، این موضوع را مربوط به مشکل فنی در برخی قسمت‌های این شرکت دانست.
 
محمدجواد آذری جهرمی صبح امروز در قالب همایش نکوداشت هفته پدافند غیرعامل به ارائه‌ توضیحاتی درباره‌ امنیت زیرساخت‌های ارتباطی کشور پرداخت.
 
وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود عنوان کرد: روز گذشته شاهد بودیم با ایجاد مشکلی در ST۲ رخ داده بود حدود ۶۰ درصد ظرفیت اینترنت کشور در تهران از مدار خارج شد.
 
معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که این اتفاق در بخش پاور یکی از شبکه‌ها رخ داده و مرکز انقلاب را از دسترس خارج کرده بود، اظهار کرد: البته با توجه به اختلال در هیچ یک از استان‌های دیگر کشور مشکلی در دسترسی ایجاد نشد، در صورتی که شاید اگر چنین اتفاقی در سال گذشته رخ می‌داد شاید ۹۰ درصد ارتباطات کشور از دست می‌رفت.
 
آذری جهرمی با تاکید بر این‌که این اختلالات در مدت زمانی حدود ۲۵ دقیقه برطرف شده و شبکه به پایداری لازم رسیده، ادامه داد: با این وجود همچنان باید برای ارتقاء پایداری زیرساخت‌های خود تلاش داشته باشیم.
 
رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات در ادامه صحبت های خود با تاکید بر لزوم تبیین الزامات پدافند غیرعامل و مقاوم سازی ارتباطات گفت: اکنون فضای مجازی جایگزین رسانه‌های سنتی شده است و در برابر مخاطرات مختلف اولین نقطه ای که در هر کشور مورد توجه قرار می گیرد بخش ارتباطی است.
 
وی با تاکید بر لزوم توجه به امنیت فضای رسانه ای و مجازی، افزود: اکنون با راه اندازی فاز اول شبکه ملی اطلاعات شرایطی ایجاد شده که حتی در اختلالات روز گذشته نیز دسترسی به عمده شبکه های داخلی در جریان بود.
 
جهرمی ادامه داد: نکته دیگر در مورد شبکه ملی اطلاعات آنکه این شبکه به هیچ عنوان با هدف محدودسازی دسترسی به ارتباطات بین الملل ایجاد نشده است هرچند که در مواردی مانند اختلالات اخیر عده ای اینگونه عنوان می کردند که به دلیل راه اندازی شبکه ملی اطلاعات دسترسی بین الملل قطع شده است.
 
معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت های خود نیز به پیگیری بحث امنیت و پدافند غیرعامل در میان اپراتورهای تلفن همراه، مخابرات و سایر شرکت های ارتباطی پرداخت و گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته در کمیته پدافندغیرعامل به نتایجی رسیدیم که بر اساس آنها متاسفانه هنوز آسیب پذیری هایی در این بخش وجود دارد و اگر امروز یک ارائه کننده خدمات ارتباطی در تهران دچار مشکل شود سایر نقاط کشور نیز با اختلال مواجه می شوند که لازم است در این حوزه ها دقت عمل بیشتری صورت گیرد.

​​