فناوری اطلاعات

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: شبکه ملی اطلاعات اساسی‌ترین راه مقابله با حملات سایبری است

منبع: مهر
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در واقع شبکه ملی اطلاعات، پدافندی ترین کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می رود چون پایداری و تداوم کارکرد را ارایه می دهد.
غلامرضا جلالی امروز در همایش پدافند سایبری با اشاره به اینکه توسعه فناوری باعث شده که کارکردهای آن در حوزه های سرگرمی، تجارت و ارتباطات به عنوان یک زیرساخت جدی در همه حوزه ها ارتقا پیدا کند، گفت: بنابراین ICT به عنوان محور ورودی به همه حوزه های کشور از قبیل پردازش، ارتباطات سرعت بالا، محاسبات در شاخه های مدیریت صنعتی، زیرساختی، رسانه و حوزه های جنگی محسوب می شود.
 
وی با بیان اینکه هر کشوری که بتواند محتوا و سرویس های لازم را بوجود آورد می تواند برنده کار باشد، اظهار کرد: توسعه فضای سایبر و نفوذ آن در فضای دفاعی باعث ساخت ارتش های نظامی سایبری شده است تا بمب افکن ها، سیستم های ماهواره، سنجش از راه دور، جابه جایی ها از جمله قابلیت های نظامی در فضای سایبری به شمار می روند.
 
وی از انتصاب فرماندهی نظامی سایبری در ارتش آمریکا خبر داد و خاطر نشان کرد: فرماندهی نظامی سایبری قابلیتی است که به فناوری اطلاعات داده شده است چراکه تلفیق فضای سایبر به حوزه های دیگر باعث ایجاد حوزه اصلی و تخصصی شده است.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل فضای سایبری را مهمتر از زیرساخت های حیاتی دانست و اظهار کرد: در دولت گذشته به دنبال ادغام وزارت ارتباطات با وزارت راه بودند که سازمان پدافند غیرعامل با آن مخالف بود که اگر این کار انجام می شد کشور ۵۰ سال به عقب بر می گشت درحالیکه در دنیا به دنبال ساختارهای جدید هستند.
 
نام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نام دفاع سایبری کشور 
 
سردار جلالی با اشاره به اینکه زیرساخت حیاتی یعنی زیرساخت مرتبط با امنیت ملی کشور، گفت: وقتی مجموعه ای وابسته به زیرساخت شود به آن زیرساخت زیرساخت ها گویند که در همین زمینه وزیر دفاع آمریکا گفته بود نیازمند ایجاد زیرساخت ویژه ای هستیم که فراتر از امنیت ملی است.
 
وی افزود: به نظر سازمان پدافند غیرعامل، زیرساخت های سایبری می تواند به عنوان زیرساخت پایه، کنترل کننده تمام زیرساخت های حیاتی کشور باشد. اما در مقابل وقتی زیرساختی اهمیت بالایی داشته باشد، اهمیت تهدیدات و خطرات آن بیشتر می شود.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به تبدیل شدن حوزه سایبری به بزرگراه و بستری برای همه کارکردهای اساسی کشور، اظهار کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت، نقش اساسی و کلیدی در توسعه کشور دارد و شرکت ارتباطات زیرساخت با توجه به نقشی که دارد، یک شرکت حاکمیتی است که این نقش را مسئولان این شرکت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید بپذیرند و دنبال کنند.
 
سردار جلالی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند با نقشی که در دفاع از همه حوزه های مشترک با فضای سایبری دارد با نام وزارت دفاع سایبری کشور نامیده شود، گفت: هرچقدر اهمیت زیرساخت بالا می رود در مقابل سطح تهدیدات و خطرات آن نیز افزایش پیدا می کند بطوریکه تهدیدات در مقطع موجود از حالت نظامی عبور کرده و در لایه های ترکیبی وتخصصی شکل گرفته که مثلا جنگ سایبری و اقتصادی را ایجاد کرده است.
 
طرح حمله به زیرساخت های حیاتی کشور
 
رئیس پدافند غیرعامل به طرح «نیتروزئوس» که از سوی آمریکایی ها ارایه شده است، اشاره کرد و توضیح داد: آمریکایی ها در طرحی بنام «نیتروزئوس» دو سناریو نخست در زمان به نتیجه نرسیدن مذاکرات با کشورهای ۱+۵ و دوم در زمان احتمالی درگیر شدن با رژیم صهیونیستی برنامه ریزی کرده بودند تا مطابق مدل پیچیده ای که داشت حمله به شبکه های ارتباطی، پدافند هوایی، شبکه برق رسانی، رسانه ها هدف گذاری شده بود که بر همین اساس شبکه های مختلف زیرساختی وابسته به فضای سایبری را لایه به لایه کردیم و بر اساس حجم هر لایه هدف گذاری انجام شد.
 
وی با اشاره به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دفاع سایبری در ابعاد زیرساختی آن را هدف اصلی حملات دانست و تصریح کرد: آمریکایی ها وقتی برای کارهای نظامی هدف انتخاب می کنند ابتدا اطلاعات جمع آوری می کنند بنابراین توجه به زیرساخت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار مهم است چراکه از طریق جاسوسی و روش های مختلف به دنبال کسب اطلاعات هستند.
 
شبکه ملی اطلاعات، پدافندی ترین اقدام ICT
 
سردار جلالی در پاسخ به روش ها و شیوه های مقابله با اینگونه هدفگذاری ها، تصریح کرد: اساسی ترین و محوری ترین کار در این فضا، تقویت و ارتقای سطوح کارکردی شبکه ملی اطلاعات است. در واقع شبکه ملی اطلاعات، پدافندی ترین کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می رود چون پایداری و تداوم کارکرد را ارایه می دهد.
 
وی از تمرکز اندیشکده های غربی بر میزان وابستگی های سایبری ما به آمریکا خبر داد و افزود: اساسی ترین رویکرد برای مقابله با حملات سایبری، تکوین و توسعه شبکه ملی اطلاعات است و رویکردی جز آن نداریم چراکه به عنوان یک نظام دفاعی است.
 
این مقام مسئول با اشاره به انتظارات تجاری، بانکی و فرهنگی که بخش های مختلف از شبکه ملی اطلاعات دارند، گفت: انتظارات پدافند غیرعامل از شبکه ملی اطلاعات، پایداری و تداوم کارکرد در زمان حملات و تهدیدات است. ضمن اینکه با انتقال هاستینگ ها و دیتاسنترها به داخل کشور، نتیجه باید ارتقای سرعت در داخل باشد و سرویس های داخلی باید با سرعت خوبی ارایه شود.
 
وی با اشاره به انتظار انتقال هاستینگ ها به داخل کشور برای بهره برداری بهتر از پهنای باند، افزود: در کشور کره جنوبی نیز چنین اتفاقی افتاده است و سرعت در داخل کشور بسیار بالاست و کنترل هایی درون دروازه های اتصال درنظر گرفته شده است.
 
ضرورت فرماندهی و مدیریت بحران
 
وی تاکید کرد: باید در شبکه ملی اطلاعات قابلیت فرماندهی و کنترل بحران سایبری داشته باشیم که در مواقعی قطعی با منشاهایی مختلف در شبکه بتوانیم آنرا مدیریت کنیم و به تهدید پاسخ دهیم.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات، نقش کامل پدافند غیرعامل دارد که می تواند زیرساخت های کشور را امن و امنیت را حیطه بندی کند، بر بومی سازی امنیت و پایداری آن در فضای سایبری تاکید کرد و گفت: امروز اثبات شده که تجهیزات خارجی در زیرساخت های ایران همچون ایمپلنت کاشته شده علاوه بر نقش ارایه اطلاعات، در مواقع خاص نقش تخریبی داشته باشند.
 
وی تاکید کرد: بسیار مهم است که سیاست حمایتی و راهبری استفاده از محصولات داخلی را جدی بگیریم.

​​