فناوری اطلاعات

پرتاب بیش از ۴ هزار ماهواره به فضا برای ارائه خدمات جهانی اینترنت

منبع: مهر
شرکت اسپیس ایکس متعلق به الون ماسک سرمایه گذار بزرگ دنیای فناوری قصد دارد برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای فوق سریع بیش از ۴ هزار ماهواره به فضا پرتاب کند.
این شرکت مجوزهای لازم را برای این کار از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا کسب کرده و امیدوار است از این طریق خدمات مخابراتی و اینترنت پرسرعت بهتری به جهانیان ارائه کند.
 
تعداد دقیق ماهواره هایی که قرار است به همین منظور به فضا پرتاب شوند ۴ هزار و ۴۲۵ ماهواره است. نکته جالب این است که در حال حاضر تعداد کل ماهواره های فعال که به دور مدار زمین می چرخند یک هزار و ۴۱۹ مورد است و حالا تنها یک شرکت تجاری می خواهد تقریبا چهار برابر این تعداد ماهواره را به فضا پرتاب کند.
 
در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۶۰۰ ماهواره از کار افتاده در فضا در حال گردش هستند و حتی با احتساب این رقم نیز شرکت اسپیس ایکس در حال ثبت رکوردی منحصر به فرد در زمینه پرتاب ماهواره به فضا است.
 
این ماهواره های جدید حدود ۳۸۶ کیلوگرم وزن دارند و ابعاد آنها به اندازه یک خودروی مینی کوپر است. ارتفاع این ماهواره ها از سطح زمین در زمان چرخش به دور آن از یک هزار و ۱۵۰ تا یک هزار و ۲۷۵ کیلومتر در نوسان خواهد بود.
 
هر یک از این ماهواره ها می توانند منطقه ای به پهنای ۲ هزار و ۱۲۰ کیلومتر را پوشش دهند تا خدمات متنوع مخابراتی و اینترنتی در دسترس کاربران خانگی، تجاری و دولتی قرار گیرد.
 
در مرحله اول این طرح ۸۰۰ ماهواره به فضا پرتاب می شود و پس از بهینه سازی و تکمیل این طرح پهنای باند اختصاص یافته به هر کاربر از این طریق به یک گیگابیت در ثانیه هم می رسد.
 
اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که در تلاش برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت ماهواره ای  است و شرکت های Intelsat (OneWeb)، SES (O۳B), Telesat  و Boeing هم در این زمینه در حال برنامه ریزی هستند.

​​