باندپهن

تلفن‌های همگانی هر روز کمتر از دیروز

منبع: ایسنا
تعداد تلفن‌های عمومی به گواهی اسناد رسمی از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۸.۰۷ درصد کاهش یافته است.
 
کیوسک‌های تلفن عمومی زمانی نه چندان دور برای خود اعتبار بسیار داشته و برای چندین دقیقه مکالمه با آن‌ها گاهی صف‌هایی طولانی تشکیل می شد، بر همین اساس بسیاری افراد خاطرات دوره‌ای که سکه‌های پی‌درپی به نشانه کاهش زمان مکالمه به شیشه کیوسک‌های تلفن عمومی خورده می‌شد را به یاد دارند.
 
با این وجود طی‌ سال‌های گذشته به تدریج با افزایش ضریب نفوذ موبایل، تعداد کیوسک‌های تلفن‌های همگانی و میزان استفاده از آن‌ها به مرور کم و کمتر شده تا جایی که دیگر در نقاط مختلف شهری مانند تهران باید مدت‌ها برای یافتن یک کیوسک تلفن جستجو کرد. این در حالی است که حتی در صورت یافتن باجه تلفن عمومی دسترسی به کارت تلفن خود معضل دیگری خواهد بود.
 
آمارهای رسمی ارائه شده گویای آن است که تا پایان شهریور ماه سال جاری در کشور ۱۲۴ هزار و ۶۴۱ باجه تلفن عمومی وجود داشته که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ هزار و ۵۰۰ عدد کمتر است. به عبارت دیگر ظرف یکسال گذشته حدود ۱۴.۰۸ درصد از این تعداد کاسته شده است.
 
همچنین تا پایان خردادماه سال جاری تعداد کیوسک‌ها ۱۳۱ هزار و ۵۲۵ عدد بود که در مدتی سه ماهه با کاهش ۸.۰۷ درصدی مواجه شده است.
 
طبق آمارهای ارائه شده از سوی وزارت ارتباطات تعداد کیوسک‌های تفن عمومی تا پایان خردادماه سال جاری ۱۳۱ هزار و ۵۲۵ باجه، تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۴ حدود ۱۳۹ هزار و ۷۲۹ باجه و تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۴ بیش از ۱۴۵ هزار و ۸۰ مورد بود که این تعداد به مرور با کاهش مواجه شده است.
 
درآمد و هزینه های کیوسک‌های تلفن همگانی
 
سال گذشته مدیرعامل مخابرات استان تهران اینگونه اعلام کرده بود که هزینه نگهداری یک خط تلفن همگانی، ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان و درآمد ماهانه حاصله حدود ۲۲ هزار تومان است.
 
معاون فنی و مهندسی مخابرات استان تهران نیز  اسفند ماه سال ۱۳۹۲ در این باره به ایسنا گفت: تلفن‌های همگانی و میزان گستردگی آنها در شهر تهران طی سال‌های گذشته با نوعی روند کاهش مواجه بوده که البته این مساله امری عادی و طبیعی تلقی می‌شود و در دنیا هم روند به همین گونه است چراکه با روی کار آمدن تلفن همراه و گسترش ضریب نفوذ آن دیگر تمایل چندانی برای استفاده از تلفن‌های عمومی باقی نمی‌ماند.
 
رضا خلیلی در عین حال اینگونه عنوان کرد که با وجود کاهشی که در تعداد تلفن‌های عمومی صورت گرفته، هم چنان تهران از نظر تعداد تلفن‌های عمومی ضریب نفوذی بالاتر از حد استاندارد جهان دارد چراکه اکنون استاندارد جهانی در این زمینه یک تلفن به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است که این آمار در ایران حدود ۳.۵ است.
 
وی همچنین یادآور شد: در حال حاضر در استان تهران ۳۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه تلفن عمومی وجود دارد که این رقم طی سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا نکرده و در نهایت سالانه حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.
 
میانگین مدت مکالمه با تلفن‌های عمومی
 
وی در ارتباط با تلاشهایی که در کشورهای مختلف دنیا در زمینه گسترش استفاده از تلفن‌های عمومی صورت می گیرد اظهار کرد: یکی از مباحث مهمی که در ارتباط با تلفن‌های همگانی مورد توجه قرار می‌گیرد، بحث سوددهی آنهاست اکنون از همان تعداد تلفنی که در سطح شهر تهران قرار گرفته طبق آمار روزانه تنها ۲۰ دقیقه استفاده می‌شود که این آمار، آمار میانگین است و برخی از این دستگاه‌ها حتی برای چند روز یکبار هم استفاده نمی‌شود.
 
خلیلی همچنین یادآور شد: با وجود تمام این تفاسیر طی سال‌های آتی در تعداد کیوسک‌های تلفن همگانی کاهشی اساسی رخ نخواهد داد و شاید نهایتا سالی ۲۰۰۰ دستگاه از آنها کم شود و همچنان عزمی جدی برای کاهش تعداد کیوسک‌های عمومی وجود ندارد.

​​