رگولاتوری

برنده مزایده باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز هنوز پروانه ندارد

منبع: تسنیم
علی‌رغم گذشت ماه‌ها از برگزاری مزایده سه باند فرکانسی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اما هنوز پروانه کنسرسیوم تصاحب کننده باند ۲۳۰۰ مگاهرتز صادر نشده است.
 
 یک سال گذشته و در جریان اعطای پروانه‌های ارتباطات ثابت به هفت شرکت اینترنتی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نوید برگزاری مزایده سه باند فرکانسی مختص TD-LTE را به فعالان این حوزه داد.
 
علی اصغر عمیدیان در آن جلسه با بیان اینکه طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قرار است سه باند فرکانسی 2300، 2600 و 3500 مگاهرتز در راستای خدمات عمده فروشی TD-LTE به مزایده گذاشته شود گفت باند 2300 مگاهرتز برای FCPها امتیازات خاصی را دارد که از جمله آنها کاهش وابستگی آنها به سیم مسی است.
 
خرداد ماه سال جاری پاکات مزایده واگذاری پروانه ایجاد و بهره‌برداری شبکه بی‌سیم برای ارائه خدمات عمده فروشی در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بازگشایی و بهره‌برداری از فرکانس 2300 مگاهرتز به کنسرسیوم شرکت‌های حلماگستر، صبانت و داده‌پردازی فن‌آوا واگذار شد.
 
همینطور کنسرسیومی که عمده سهام آن در اختیار شرکت‌های شاتل، های‌وب، پیشگامان کویر یزد و آسیا‌تک بود نیز توانست باند 2600 مگاهرتز را در مزایده تصاحب کند.
 
اما در مقابل متقاضی برای باند فرکانسی 3500 مگاهرتز وجود یا به عبارتی جذابیت لازم برای بهره‌برداری از این فرکانس با قیمت پایه 70 میلیارد تومان وجود نداشت.
 
طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این مزایده، 30 مگاهرتز در باند فرکانسی 2300 مگاهرتز با قیمت پایه 190 میلیارد تومان و 20 مگاهرتز در باند فرکانسی 2600 مگاهرتز با قیمت 90 میلیارد تومان عرضه شد.
 
نکته قابل توجه در این است که با گذشت ماه‌ها از برگزاری این مزایده تنها پروانه شرکت فن‌آوران نوین بنیان پاسارگاد (عمده سهامداران آن شرکت‌های شاتل، های‌وب، پیشگامان کویر یزد و آسیا‌تک هستند) صادر شده اما خبری از پروانه برنده مزایده باند 2300 مگاهرتز نیست.
 
در حالیکه باند فرکانسی 2300 مگاهرتز یکی از پیشنهادهای جذاب اما گران این مزایده بود، شنیده می‌شود کنسرسیوم برنده شده تاکنون حق پروانه خود را که رقمی بسیار بالاتر از قیمت پایه بوده را پرداخت نکرده و از این جهت، رگولاتوری هم پروانه آن را صادر نکرده است.
 
سه شرکت حلماگستر، صبانت و داده‌پردازی فن‌آوا در قالب کنسرسیومی، پیشنهاد خود را برای باند 2300 ارائه کرده و چون پیشنهاد بالاتری از آنها نبوده، موفق به تصاحب آن شده‌اند.
 
دارنده پروانه ایجاد و بهره‌برداری شبکه ثابت بی‌سیم برای ارائه خدمات عمده‌فروشی موظف است ضمن ایجاد بستر ارتباطی، امکان ارائه هرگونه خدمت دسترسی رادیوئی را مستقل از فناوری، برای دارندگان سایر پروانه‌های مجاز در چارچوب قرارداد عمده‌فروشی و قوانین و مقررات جاری کشور فراهم کند.
 
دارنده این پروانه باید تا پایان سال دوم فعالیت در شهرهای بزرگ شامل تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، کرج، شیراز، اهواز و قم، تا پایان سال سوم برای تمامی مراکز استان‌ها و تا پایان سال چهارم برای شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر، ظرفیت و پوشش رادیوئی و جغرافیائی ایجاد کند.

​​