رگولاتوری

وزیر ارتباطات: تمامی دستگاه‌های دولتی از راه‌اندازی مراکز داده منع شدند

منبع: تسنیم
وزیر ارتباطات برای رفع دغدغه رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور مبنی بر تأمین شرایطی برای ممنوعیت ورود تمامی دستگاه‌های دولتی به حوزه مراکز داده گفت: این موضوع انجام شده است.
 
ناصر علی سعادت با اعلام اینکه طی تعامل با شرکت فرابورس تابلوی جدیدی با عنوان SME ایجاد شده است، اظهار کرد: در دنیا یکی از عوامل اصلی رشد صنعت ICT  بازار بورس است. متاسفانه در کشورمان شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که اغلب هم جزو SME هستند به سختی می‌توانستند به بازار بورس راه یابند.
 
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور افزود: اما اکنون با همکاری صورت گرفته میان صندوق تحقیقات و صنایع الکترونیک و فرابورس با سازمان نصر کشور، مصوب شد تا شرکت فرابورس تابلوی جدیدی به نام شرکت‌های SME ایجاد کند.
 
وی خاطر نشان کرد: این تابلو مطابقت بسیاری با قالب شرکت‌های IT دارد تا بتوانند خیلی سریع از طریق فروش سهام تامین سرمایه کنند.
 
سعادت به مزایای ایجاد تابلوی جدید اشاره کرد و گفت: در تابلوهای موجود معمولا هر شرکت باید سابقه سه ساله سودآور، شفاف و روشن تحویل دهد که به هیچ عنوان نباید ضررده باشد. اما در این امکان جدید شرکت‌های SME می‌توانند تنها با یک سال سابقه فعالیت که حتی می‌تواند این سابقه روی اظهارنامه متضرر باشد، برای ورود به بازار فرابورس تقاضا بدهد. سازمان نظام صنفی نیز آمادگی هرگونه همکاری و مشاوره به شرکت‌ها را دارد.
 
او با تاکید بر اینکه بازار مراکز داده باید به بخش خصوصی سپرده شود، ابراز کرد: طی آخرین جلساتی که در دو سال گذشته برگزار شده، قرار بر این شد برای راه‌اندازی مراکز داده مجوزی صادر نشود اما شرکت‌ها رتبه‌بندی شوند و بر اساس رتبه مشوق‌های مختلف مانند تخفیف اینترنت، برق و غیره شامل حال‌شان شود.
 
رئیس سازمان نصر کشور که در چهارمین مراسم هم‌اندیشی توسعه بخش ICT  کشور و مقابل وزیر ارتباطات سخن می‌گفت، یادآور شد: از وزیر ارتباطات تقاضا داریم ورود تمامی دستگاه‌های دولتی به حوزه مراکز داده ممنوع شود. در همین حین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که این موضوع انجام شده است.
 
وی تأکید کرد: همینطور تقاضا داریم اگر بخش دولتی تاکنون دیتاسنتری راه‌اندازی کرده به بخش خصوصی واگذار کند تا این بازار به طور کامل به بخش خصوصی سپرده شود.

​​