تلفن همراه

اختلاف‌نظر مسئولان کشور در تعداد مشترکان فعال تلفن همراه

منبع: ایسنا

وزارت ارتباطات طی گزارش اخیر خود که به شکل دوره‌ای اقدام به بررسی وضعیت ارتباطات داخلی کشور می‌کند گفته است که بالغ بر ۷۸ میلیون مشترک فعال موبایل داریم در حالیکه رئیس پلیس فتا نظر دیگری دارد.

چندی نیست که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همت دفتر بررسی‌های فنی - اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبری خود اقدام به انتشار گزارش وضعیت ارتباطات داخلی کشور کرده است.

در این گزارش که به صورت دوره‌ای جهت ارزیابی وضعیت ارتباطی و رقابتی اپراتورها با یکدیگر منتشر می‌شود، به صراحت در بخش مربوط به تلفن همراه گفته است که مجموع خطوط واگذار شده تا پایان شهریور ماه سال جاری (آخرین آمار) بالغ بر 150 میلیون و 230 هزار بوده است.

همین گزارش به صراحت گفته که از این میزان سیم‌کارت واگذار شده بالغ بر 78 میلیون و 805 هزار مشترک فعال شده‌اند و ضریب نفوذ نسبت به جمعیت کشور 98.9 درصد شده است.

بنابراین می‌توان طبق گزارش تحلیلی وزارت ارتباطات به این نتیجه رسید که در حال حاضر حدودا 72 میلیون سیم‌کارت غیرفعال از مجموع خطوط واگذار شده توسط اپراتورهای موبایل در کشور وجود دارد.

با این حال، رئیس پلیس فتا اخیرا در حاشیه همایش مشترک با دادستانی اعلام کرده است که 160 میلیون سیم‌کارت فعال در کشور وجود دارد.

این اظهارنظر سردار کمال هادیانفر که در ارتباط با ساماندهی سیم‌کارت‌های بدون صاحب مطرح شده است، کلا ناقض گزارش اشاره شده وزارت ارتباطات در بخش تلفن همراه است.

وی همچنین با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی مربوط به ساماندهی سیم‌کارت‌ها گفته بود که از میان 160 میلیون سیم‌کارت فعال در کشور که 30 میلیون آن یا بدون صاحب بوده یا دارای تشابه اسمی است 20 میلیون سیم‌کارت ساماندهی شده و 10 میلیون دیگر نیز باقی است.

با قیاس اظهارات رئیس پلیس فتا با گزارش رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، چند سوال مطرح می‌شود؟

1. رقم دقیق سیم‌کارت‌های فروخته شده در کشور چقدر است؟

2. تعداد دقیق سیم‌کارت‌های غیرفعال چقدر است؟

3. مسئول ارائه گزارش‌های آماری و تحقیقی در بخش ارتباطات کیست؟


​​