رگولاتوری

فیروزآبادی خبر داد؛ مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای احراز هویت مشترکان موبایل و تلفن

منبع: مهر
دبیر شورای عالی فضای مجازی از مصوبه شورا برای احراز هویت مشترکان موبایل خبرداد و گفت:اصلاح نظام احراز هویت در فضای مجازی و طرح نظارت بر شرکتهای سخت افزاری و نرم افزاری را در دستور کار داریم.
ابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به این که در فضای مجازی شکاف هجوم و دفاع مطرح است گفت: در این فضا، دفاع به شدت هزینه بردار و حمله بسیار ارزان و ساده تر است، براین اساس باید به ایجاد امنیت پایدار در کشور اهمیت داد.
 
بروز تحولات اساسی در دنیا با توسعه فضای مجازی
 
وی با اشاره به توسعه فضای مجازی در جامعه اظهار داشت: اتفاقی که در سال های اخیر در دنیا افتاده این است که ما شاهد شبکه ای شدن با سرعت بالا در تمام حوزه های اطلاع رسانی، رسانه ای، خدماتی، سرگرمی و حتی اقتصاد هستیم و این نظام شبکه ای در فضای مجازی، تحولات اساسی در دنیا به وجود آورده است.
 
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در حال حاضر پیام رسان ها، بازی های رایانه ای و حتی نظام آموزشی نیز، شبکه ای شده و افراد در جهان با زبان های مختلف با هم رقابت، بازی، خرید و فروش و تجارت می کنند، گفت: با توجه به افزایش تعداد بازیگران و فعالان در فضای مجازی بحث مسائل امنیت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
ایجاد شبکه های اختصاصی برای بانک ها و زیرساختهای حیاتی
 
فیروزآبادی با تاکید بر اینکه نظام بانکداری الکترونیک نیز به سمت بانکداری مجازی – شبکه ای در حال حرکت است، افزود: با توجه به این تغییر، در شبکه ملی اطلاعات الزام کردیم تا بانک ها و تمامی زیرساخت های حیاتی در کشور، شبکه های اختصاصی داشته باشند.
 
وی گفت: بنابراین باید در فاز اول، شبکه اختصاصی ایجاد کرده و این شبکه ها باید ویژگی های خاصی همچون مبتنی بودن بر اقتصاد مقاومتی و طراحی داخلی داشته باشند که این ویژگی ها در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات آمده است.
 
اتصال شبکه های اختصاصی بانکها به شبکه ملی اطلاعات
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه اتصال شبکه های اختصاصی در شبکه ملی اطلاعات باید از طریق گیت هایی صورت گیرد، گفت: این گیت ها باعث می شوند تا اگر بخشی از شبکه مورد حمله واقع شد به سایر قسمت ها و بخش ها وارد نشود.
 
فیروزآبادی تاکید کرد: هنر ما در شبکه ملی اطلاعات و بحث کلان ملی در حوزه فضای مجازی در کشور، تشخیص زود هنگام است. چرا که یکی از بزرگترین مشکلاتی که در فضای مجازی وجود دارد بحث فشردگی زمان و مکان است و دشمن می تواند در کسری از ثانیه از مرزهای فضای مجازی وارد شده و ضربات جبران ناپذیری وارد کند.
 
اصلاح نظام احراز هویت در فضای مجازی
 
وی با بیان اینکه برای تحقق این موضوع اصلاح نظام احراز هویت در فضای مجازی کشور، تقسیم کار ملی و طرح نظارت بر شرکت های خارجی ارائه دهنده سخت افزار و نرم افزار را در دست بررسی داریم، افزود: این موضوعات به تدریج در شورای عالی فضای مجازی بررسی و تصویب خواهد شد.
 
مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای احراز هویت مشترکان موبایل
 
فیروزآبادی تصریح کرد: در شورای عالی فضای مجازی به اتفاق آراء مسئولان مصوب کردند که تمام مشترکین ارتباطات ثابت و موبایل در کشور نیز در تمامی حوزه های فضای مجازی ظرف یک ماه آینده احراز هویت شده و در غیر این صورت، قطع ارتباط صورت گیرد.
 
رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با تاکید بر این که طراحی و اجرای نظام احراز هویت در دنیا نیز مطرح است، اظهار کرد:  قبلا نگاه غربی ها به بحث امنیت در فضای مجازی و آی تی امری پیوسته بود اما بعد از آن که دیدند نمی توانند امنیت را جدا از زیرساختهای حیاتی تامین کنند، بحث امنیت به صورت زمینه ای و همزمان با ساختار مدیریتی، اهداف مدیریتی و استراتژی های سازمانی دیده می شوند.

​​