تلفن همراه

ام‌تی‌ان بخشی از پول خود را از ایران خارج کرد

منبع: تسنیم
منابع آگاه گفتند، شرکت ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی که در تلاش بوده یک‌میلیارد دلار از درآمد خود را از ایران خارج کند، به‌کمک بانک‌های اروپایی توانسته چند میلیون دلار از این پول را به خارج از ایران انتقال دهد.
 
اکنون که تعدادی از تراکنش‌های مالی این شرکت تکمیل شده، ام‌تی‌ان انتظار دارد بتواند کل پول خود را تا پایان سه‌ماهه نخست سال آینده میلادی از ایران به آفریقای جنوبی منتقل نماید. این پول شامل 430 میلیون دلار وام بازپرداخت شده توسط شرکت ام‌تی‌ان ایرانسل و سودی است که طی 5 سال شرکت ام‌تی‌ان در ایران کسب کرده و روی هم انباشته شده است. شرکت ام‌تی‌ان 49 درصد از سهام شرکت ام‌تی‌ان ایرانسل را در اختیار دارد.
 
این اقدام گامی در راستای عادی سازی فعالیت‌های تجاری ام‌تی‌ان در ایران است. تحریم‌های غرب طی سال‌های گذشته مانع از آن شده بود که ام‌تی‌ان سود حاصل از فعالیت‌های خود در ایران را به خارج منتقل نماید. هرچند ایران یکی از مهمترین بازارهای ام‌تی‌ان به شمار می‌آید، اما احتمال تیره‌تر شدن روابط ایران و آمریکا و تحت تأثیر قرار گرفتن کسب و کار گروه ام‌تی‌ان در هر زمانی وجود دارد و این وضعیت با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا بیشتر هم شده است.
 
پیتر تاکائندسا، مدیر پولی مؤسسه مدیران سرمایه گذاری مرجنس در کیپ‌تاون در این باره گفت، انتخاب ترامپ «یک عامل ناشناخته است... اگر ام‌تی‌ان بتواند زودتر پول خود را از ایران خارج کند، برای سهامدارانش خوب خواهد بود».
 
پس از اعلام خبر خروج بخشی از پول شرکت ام‌تی‌ان از ایران، سهام این شرکت در بورس ژوهانسبورگ تا یک درصد افزایش یافت.
 
یک منبع آگاه گفت، ام‌تی‌ان اطمینان دارد که خواهد توانست روند خروج سود خود از ایران را در آینده ادامه دهد، حتی اگر تغییر دولت آمریکا در 20 ژانویه بر فضای سیاسی حاکم بر روابط ایران و آمریکا تأثیر بگذارد.

​​