فناوری اطلاعات

وزیر علوم، از سامانه همانندجو رونمایی کرد

منبع: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
«سامانه همانندجو» در اولین سمپوزیوم علمی ارتقای سلامت اداری، با حضور دكتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی شد.
 
در اولین سمپوزیوم علمی ارتقای سلامت اداری كه به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با فساد و همزمان با هفته ملی پژوهش و فناوری در وزارت علوم تشكیل شده بود، دكتر فرهادی از «سامانه همانندجو» رونمایی كرد.
«سامانه همانندجو» توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات (ایرانداك) برای اجرای سیاست‌های كلی علم و فناوری و در پاسخ به خواست جامعه علمی كشور برای گسترش اخلاق علمی و حمایت از مالكیت فكری و معنوی راه اندازی شده است.
 
همانندجو سامانه ای مجهز به تکنولوژی کشف شباهت، بین متنی که به آن داده می‌شود و منابع موجود در ایرانداک است و با جست‌وجوی خودکار در متن کامل و در حال افزایش بیش از 100  هزار عنوان پایان‌نامه و رساله در ایرانداک نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه‌ی همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد.
 
گفتنی است، بر طبق آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» که هفته گذشته با امضای وزیر علوم به تمامی دانشگاه‌ها ابلاغ شد ثبت پایان‌نامه در ایرانداک الزامی است و موسسه‌ها موظف هستند، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه و رساله و پس از دفاع آن‌ها اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه «همانندجو» بررسی کنند.
 
بر همین اساس، تعیین اصالت محتوا در هر مدرک و داوری درباره آن، بر پایه گزارش همانندجو بسته به مورد برعهده دانشگاه‌ها و موسسات است.
گفتنی است، اجرای آزمایشی این سامانه مهر ماه سال گذشته آغاز شده و اکنون در آدرس الكترونیكی tik.irandoc.ac.ir در اختیار دانشگاه‌ها و مراكز آموزشی و پژوهشی، استادان و پژوهشگران قرار گرفته است.

​​