فناوری اطلاعات

پرداخت موبایلی چگونه به یک جریان اصلی در پرداخت تبدیل می‌شود؟

منبع: راه پرداخت
تکنولوژی پرداخت موبایلی از سال ۲۰۱۳ که شرکت اپل وارد بازار پرداخت همراه شد رشد، چشمگیری کرد. در آن زمان اپل پی تنها ابزار اصلی پرداخت همراه بود. اما در دو سال اخیر انواع گوناگونی از سیستم‌های پرداخت موبایلی مانند اندرویدپی، وال مارت پی، سامسونگ پی در جهان و وین‌وین در ایران روانه بازار شدند. باوجود مزایای بی‌شمار پرداخت موبایلی هم برای فروشندگان و هم برای خریداران همچون سطح امنیتی بالا، سرعت در پرداخت و یکپارچه‌سازی برنامه‌های وفاداری، به نظر می‌رسد پرداخت همراه هنوز در حدی که شایسته آن است جایگاه خود را در میان کاربران پیدا نکرده است که می‌تواند به دلیل عدم آگاهی از منافع بی‌شمار آن یا سخت بودن تغییر عادات خرید برای افراد باشد.
 
بااین‌حال باوجوداینکه پرداخت الکترونیکی از طریق کامپیوتر در سال‌های اخیر به‌شدت رشدکرده‌است، آمارها نشان می‌دهد که پرداخت موبایلی با سرعت زیادی در حال پیشی گرفتن است. شاید به جرئت بتوان گفت پرداخت موبایلی درحال‌حاضر مدرن‌ترین و کارآمدترین سیستم پرداخت است که این امر به لطف پیشرفت‌های تکنولوژیکی و زیرساختی که به افراد امکان پرداخت از طریق تلفن همراه را می‌دهد، میسر شده است. به‌عنوان شاهد این مدعاها می‌توانیم به داده‌های آماری که حاصل تحقیقات مؤسسات معتبر جهانی است اشاره‌کنیم؛
 
 
حجم تراکنش‌ها از طریق پرداخت موبایلی در مقایسه با پرداخت الکترونیکی با کامپیوتر در صنعت خرده‌فروشی در آمریکا تا سال ۲۰۱۵ و تخمین روند تغییرات آن تا سال ۲۰۲۰
 
همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۱ درصد از کل فروش در صنعت خرده‌فروشی از طریق پرداخت موبایلی انجام‌شده است و بر همین اساس تخمین زده شده که این مقدار تا سال ۲۰۲۰ به ۴۵ درصد خواهد رسید.
 
 
میزان استفاده افراد از روش‌های پرداخت الکترونیکی گوناگون بر اساس گروه سنی و بر اساس روش مورداستفاده؛ پرداخت موبایلی، پرداخت با کامپیوتر رومیزی یا پرداخت با لپ‌تاپ، در سال ۲۰۱۵ در آمریکا
 
واضح است که میزان استقبال افراد از روش پرداخت همراه در گروه‌های سنی جوان‌تر به‌مراتب بیشتر از افراد مسن است. با اینکه سیستم پرداخت موبایلی بسیار جوان‌تر از سایر روش‌هاست، اما تقریباً یک‌سوم سهم پرداخت را به خود اختصاص داده است.
 
 
دلایل استفاده از سیستم پرداخت موبایلی در یک نظر سنجی از کاربران در آمریکا در سال ۲۰۱۴
 
با نگاهی به نمودار بالا قابل درک است که تمام مزایای استفاده از سیستم پرداخت موبایلی ازنظر اهمیت در سطح بالایی قرار دارند و درمیان آنها درصد بیشتری از کاربران انگیزه خود را برای استفاده از سیستم پرداخت همراه دریافت بن‌های تخفیف اعلام کرده‌اند.
 
 
درصد فروشندگانی که در فروشگاه‌های خود از سیستم پرداخت موبایلی استفاده می‌کنند. این نظرسنجی در سال ۲۰۱۴ در کشورهای ژاپن، کره جنوبی، آمریکا و چین انجام‌شده است.
 
نکته قابل‌توجه در این نمودار این است که باوجود درصد بالای استفاده از سیستم پرداخت همراه در آمریکا، استفاده از این سیستم در کشورهای چین و کره جنوبی رشد چشمگیرتری داشته‌است.
 
نکته دیگر این است که این داده‌های آماری مربوط به تحقیقات سال ۲۰۱۴ است و با توجه به روند صعودی استفاده از پرداخت همراه، لزوماً این درصدها اکنون مقادیر بزرگ‌تری دارند.
 
همان‌طور که دیدید آمارها نشان‌دهنده این است که سیستم پرداخت موبایلی به‌سرعت در حال رشد است و در همین دوره کوتاهی که از تولد آن می‌گذرد سهم خیره‌کننده‌ای از تراکنش‌های پرداخت را تصاحب کرده‌است. درهمین‌راستا مجموعه وین‌وین کوشیده‌است تا با ارائه مجموعه‌ای کامل از راهکارهای پرداخت موبایلی، اکوسیستم پرداخت موبایل را در کشورمان ایجاد کند و آن را گسترش دهد. بنابراین هر کاربر ایرانی می‌تواند با پیوستن به وین‌وین، همگام با روندهای روز دنیا پیش برود و با بهره‌گیری از مزایای این تکنولوژی سودمند، فرایندهای خرید خود را تسهیل ببخشد.

​​