فناوری اطلاعات

اشاعه اطلاعات و فایل تمام‌متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها میسر شد

منبع: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
نسخه آزمایشی پایگاه تازه اطلاعات علمی ایران(گنج)، با امکان اشاعه اطلاعات و فایل تمام‌متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها توسط دکتر محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت عتف امروز در ایرانداک رونمایی شد.
در مراسم رونمایی نسخه آزمایشی پایگاه تازه اطلاعات علمی ایران (گنج) دکتر روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت عتف گفت: خوشبختانه فعالیت‌های پژوهشگاه در راستای پیشگیری و تمهید مقدمات برای مالکیت‌های فکری و معنوی است.
 
وی افزود: در حوزه قانون‌گذاری وزارت علوم آمادگی ارائه لایحه برای حل معضلات حوزه آموزش عالی به هیئت دولت را دارد که می‌توانیم سهمی از آن را به مشکلات قانونی موجود در مسیر راه فعالیت‌های پژوهشگاه اختصاص دهیم.
 
هم‌چنین، میترا شمسی، مدیر دفتر تحقیق و توسعه ایرانداک به معرفی پایگاه گنج پرداخته و گفت: پایگاه حاضر مرجع پژوهشگران در ایران است و روزانه چند ده هزار جست‌وجو در این پایگاه انجام می‌گیرد.
کار پایگاه اطلاعات علمی ایران نخستین بار در سال 1370 آغاز شد و در گذر زمان با پیشرفت فناوری اطلاعات قابلیت‌های متعددی به این پایگاه افزوده شد.
 
وی با تاکید ایجاد پایگاه داده جامع کشور از جمله پیشنهاده‌ها و پارساهای کشور به عنوان مهمترین هدف طراحی این پایگاه گفت: با توجه به تغییر سلایق کاربران و نیازهای جدید و ایجاد مدل داده ای یکپارچه برای همه سامانه‌های ایرانداک  به سمت طراحی نسخه جدید رفتیم.
شمسی ضمن اشاره به تغییرات پایگاه جدید گفت: در نسخه آزمایشی پایگاه تازه گنج فراداده بیش از 85 هزار پارسا (پایان‌نامه و رساله)ی ویرایش شده و دسترسی به تمام‌متن بیش از  11 هزار پارسای ویرایش شده (از ابتدا تا پایان سال 1388) را فراهم کردیم.
 
گفتنی است، نسخه آزمایشی پایگاه تازه اطلاعات علمی ایران (گنج) با حضور دکتر محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت عتف،  دوشنبه 29 آذر 1395 ساعت 11 در تالار سخن ایرانداک رونمایی شد. نسخه آزمایشی پایگاه تازه اطلاعات علمی (گنج)ganj-beta.irandoc.ac.ir است.
 

​​